Zdeněk Psotka : Jsem olomoucký patriot - Sigma United
Sigma Fans ®

15.06.2021, 4 lidé online

    | registrovat

Zdeněk Psotka : Jsem olomoucký patriot

Zdeněk Psotka : Jsem olomoucký patriot
Rozhovor s trenérem Zdeňkem Psotkou o mládežnickém fotbale, o tom, v čem ještě Sigma(potažmo celý český fotbal) zaostává za vyspělou evropou. Příjemné povídání s hodně sympatickým člověkem se protáhlo, proto si dnes můžete přečíst první polovinu rozhovoru, který jsme připravovali minulý týden.  

Vy jste prožil v Olomouci celý svůj dosavadní život. Když se řekne Olomouc, co to pro Vás znamená? 
Rodiště. Prožil jsem tady dětství, chodil  na vysokou školu, takže pro mě je to celý život. Nikde jinde jsem nežil, žije tady celá má rodina. 

Když jste chodil na Sigmu a klub vnímal jenom z pohledu fandovství, vzpomenete si na nějaký úspěch Sigmy z té doby? 
Na stadion jsem začal chodit ještě v době, kdy se tady hrála druhá liga. Jako fanouška mě hodně zajímaly úspěchy Laudy, první pohárové utkání s Göteborgem a co mi utkvělo v paměti, tak když se tady jednou v létě hrálo předkolo Intertota a přišel Roman Sedláček, tak ten jeho výkon, který byl úžasný. 

Už působíte v klubu hodně dlouhou dobu. Myslíte, že ve své práci využíváte toho, že znáte všechny mládežnické trenéry a management klubu i z lidského hlediska, ne jen profesního? 
Určitě. Je to výhoda v komunikaci s lidmi. Víte s kterým člověkem můžete vést ostřejší debatu, s kterým naopak ne. Znáte filozofii těch trenérů. Ale jak já je, tak i oni znají mě, je to provázané. Vím, jaká je v klubu kvalita mládeže, takže při doplňování kádru vím, na jaké úrovni jsou jednotliví hráči. Každopádně to vidím jako svoji výhodu  

Ještě předtím, než jste začal působit u A týmu, co považuejete za Váš největší úspěch se Sigmou? 
Během hráčské kariéry jsem se zranil a začal Leošovi Kalvodovi pomáhat trénovat juniorku. Potom jsme postoupili z MSFL do druhé ligy, takže to bych považoval za svůj největší úspěch z té doby. 

Vy osobně jste studoval i vysokou školu.  Jaký obor jste studoval a proč jste si jej vybral? 
Studoval jsem speciální pedagogiku na Univerzitě Palackého, státnice jsem dělal z pedagogiky a psychologie. Ale zaměření bylo práce s postiženými dětmi. V té době jsem chtěl hrát profesionálně fotbal a zároveň studovat. Tenkrát to byla škola, která šla dělat i při fotbale, to byl asi nejzásadnější důvod, proč jsem si tak vybral. Mám teké pocit, že v té době rodiče kladli větší důraz na školu, než je tomu dnes.  

S mládeží jste se účastnil mnoha turnajů v zahraničí. Myslíte, že se dá říci, že už od mládežnické kategorie se fotbal v zahraničí vyvíjí jiným směrem než v čechách? 
Stoprocentně toto platí. Je tam větší důraz na individuální kvalitu hráčů, na jejich práci s míčem. Já si myslím, že v Olomouci se tak snažíme pracovat a myslím si, že se to projevuje. Ale zase na druhou stranu všechny ty týmy už měly výběr z celého světa, hráli za ně hráči z Brazílie, Afriky, kluci z východní Evropy.

Snažíte se i v Olomouci působit na mládežnické trenéry, aby se svými mladými hráči nehráli na výsledky a naučili je co nejvíce fotbalovosti? V magazínu Hattrick nebo deníku Sport proběhla dost ostrá kritika od trenéra Czaplára na poměry v českém mládežnickém fotbale. 
Ano, já myslím, že se dá říci, že toto je jeden ze základních principů naší práce s mládeží.  Ty rozhovory s panem Czaplárem jsem četl, je tam dost věcí, s kterými nelze souhlasit. Nemyslím si, že bychom na tom byli  tak špatně, jak on popisuje. S trenéry mládeže se snažíme vybudovat kolektiv, který bude umět v první řadě vychovávat hráče. Pokud se nám to podaří, tak věřím tomu, že výsledky přijdou. Ale už i tady v Olomouci jsem se svou filozofií párkrát narazil, tak to prostě v čechách funguje.  

Když se srovná český fotbal se zahraničním, podle mě je jeden z velkých rozdílů v dynamice hráčů. Je podle vás možné, aby se české kluby v tomto vyrovnaly těm evropským? 
Pokud se budeme bavit o vytrvalosti hráčů, myslím si, že tam až tak velké rozdíly nejsou. Co se týče dynamiky pohybu- dá se na tom zapracovat. Ale ta oblast je ovlivněna i fyziologickými vlastnostmi- hráči tmavé pleti mají jinak upravena svalová vlákna a větší předpoklady pro rychlost, akceleraci.

Vy jste už s mládeží hrál sytémem na jednoho útočníka a dvě rychlá křídla. Potom jste tak začal hrát i s A týmem Sigmy a hráče z juniorských kategorií jste vzal do kádru . Myslíte, že je toto cesta, kterou by se Sigma měla vydat a je vůbec možné v českých podmínkách takto pracovat? 
Já si myslím, že ano. Ajax Amsterodam taky nebyl žádný velký klub, ale tím, že se všichni v klubu sjednotili a vybírali si hráče k jejich hernímu systému, tak se prosadili na evropské úrovni. Takže je vidět, že to jde, samozřejmě v menším měřítku. Samozřejmě každý trenér u A- týmu má trochu jinou filozofii, ale minimálně trenéři mládeže by měli být jednotní. Měli bychom udělat analýzu toho, co olomoucký fanoušek chce, jaký fotbal se mu líbí a ten pak hrát.  

Sigma produkuje celkem atraktivní fotbal, bohužel zatím bez většího bodového zjisku. Hodně týmů hraje více defenzivně a zjískává body. Jakým směrem se budete snažit nadále vyvíjet?
Hrát ještě více atraktivněji a s tím pak přijdou i góly. Já si myslím, že tak snažíme hrát a výsledky se časem ukážou.  

Byl jste někdy v zahraničí na stáži, aby jste poznal, jak tam funguje vrcholový fotbal?
Takhle přímo ne. Zatím jsem na to neměl čas. Jenom pokáždé, když jsme s dorostenci hráli v zahraničí, tak jsme sledovali středisko mládeže.

Dá se říci, kolik hodin denně věnujete fotbalu? 
Tak pořád jsou dny, kdy člověk musí relaxovat, aby toho na něj nebylo moc.  Je pořád co vyplepšovat ve hře týmu, takže práce je doopravdy hodně. Navíc tento týden začínají zápasy Evropské ligy a Ligy mistrů.

Mohl by jste popsat, jak probíhá taktická příprava během týdne na ligový zápas? 
Tak my samozřejmě soupeře sledujeme, máme dvd a další materiály. Ale dáváme větší důraz na kvalitu naší hry a abychom se aktivním projevem prosadili v každém zápase. To mi předávali už učitelé na vysoké škole- zanalyzovat náš výkon a pracovat hlavně na tom, co chceme hrát v dalším utkání. 

V Olomouci žije trenérská legenda pan Brückner. Využíváte jeho zkušeností k občasným konzultacím? 
Ne, my spolu nejsme moc v kontaktu. Když jsem trénoval juniorku a on byl u A-týmu, tak jsme spolu často diskutovali.     

V následujících dnech si můžete přečíst, jak trenér týmu hodnotí vystoupení Sigmy v evropských pohárech, kdo z hráčů ho zklamal a jaké jsou jeho jak sportovní tak i osobní cíle.  

Autor: | Vydáno dne 18.09.2009
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Přehled komentářů

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup. 

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru. 

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. mili72 184 b.
2. MatejK. 180 b.
3. Lubos.k 179 b.
4. pepa001 173 b.
5. Pingpongac 167 b.
6. tlaci 165 b.
7. anka 161 b.
7. hooory 161 b.
8. michal01 159 b.
9. pany 156 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com