Rozhovor: Stefan Jerome, V Olomouci se mi hodně líbí - Sigma United
Sigma Fans ®

21.06.2021, 5 lidí online

    | registrovat

Rozhovor: Stefan Jerome, V Olomouci se mi hodně líbí

Rozhovor: Stefan Jerome, V Olomouci se mi hodně líbí
S žádostí o rozhovor jsme tentokrát oslovili novou tvář v dresu Sigmy Olomouc Stefana Jeroma (ročník 1992). Stefan je také ve výběru týmu USA, který se připravuje na Mistrovství světa do 20 let (2011 v Kolumbii). V Olomouci je na hostování do konce jarní části sezóny z týmu FC Miami. V sobotu vstřelil gól za starší dorostence Sigmy v zápase proti Spartě a doufejme, že se jednalo o první krůček k tomu, aby naplnil svůj potenciál.

Mohl bys prosím popsat svojí dosavadní kariéru? 
Kopat do balonu jsem začal v asi 3 letech. Mám 2 starší bratry a pokaždé jsem k nim vzhlížel a snažil se jim ve všem vyrovnat. Strašně mě bavilo se dívat na jejich zápasy a táta se mě zeptal, jestli bych nechtěl zkusit si i zahrát. Začalo mě to bavit a myslím, že to že mám 2 starší sourozence, se prokázalo jako výhoda. Naučil jsem se soutěživosti a časem jsem hrál se staršími spoluhráči, když mě bylo sedm, hrál jsem s desetiletými. Nejdříve jsem hrál za tým Cooper city, potom West Pines United. Na West Pines vzpomínám strašně rád, udělal jsem si tam hodně kamarádů, s kterýma snad budu v kontaktu do konce života. Když mě bylo 15, stal jsem se součástí týmu, který se připravoval na Mistrovství světa do 17 let. Měli jsme sídlo v Bradentonu na Floridě. Dva roky jsme se připravovali na Mistrovství světa do 17 let, které se hrálo v Nigérii. Teď se s týmem připravuji na kvalifikaci na Mistrovství světa do 20 let, které bude tento rok v Kolumbii.

Zkus prosím popsat, jak si trenér amerického národního týmu vybírá hráče do mládežnických reprezentací. 
Tak Amerika je velká a samozřejmě jeden trenér by to sám nezvládnul. Je to tak, že po celé zemi působí skauti, kteří vybírají šikovné hráče a pracují s nimi, mluví s nimi každý den. Myslím si, že máme propracovaný systém výběru hráčů, pokud je někdo dobrý, tak si ho doopravdy všimnou.

Říkal jsi, že jsi působil v Bradentonu na Floridě. Tam má sídlo slavná akademie Nicka Bollettieriho , ne? ( pozn. z tenistů zde působili např.Maria Sharapovová, Tommy Haas, Andre Agassi, z fotbalistů Freddie Adu) 
Jo, ale jeho agentura IMG a národní tým do 17 let jsou rozdílný věci. Využívali jsme tamní hřiště, ubytování, školu, ale s IMG agenturou jsme neměli nic společného. Už jsme tam byli vybraní hráči z celé země, ne jen ze státu Florida.

Cítil jsi nějakou šanci hrát Major league soccer (nejvyšší soutěž v USA)? Nebo po konci tvého působení v Bradentonu se zkusit dostat na univerzitu?
Jo šanci si zahrát MLS jsem měl a myslím, že celkem velkou. Ale pro mě bylo vždycky na prvním místě zkusit hrát v Evropě, i když kvalita MLS se každou sezonu zlepšuje. Když se ozvala Sigma, nebylo co řešit a zkouším si splnit svůj sen hrát v Evropě. I ta univerzita by šla, byl to pro mě vždycky druhý výběr. Ale na prvním místě jednoznačně se stát profesionálním hráčem.

Jaká je v USA současná pozice toho evropského fotbalu ve srovnání s ostatními sporty? 
Baseball a americký fotbal jsou na tom líp. Ale už mezi dětmi je vidět velká popularita evropského fotbalu a zvyšuje se každý den. Doufám, že evropský fotbal se jednou dostane na pozici druhého nejpopulárnějšího sportu.

Tak to by bylo o Americe a teď pár otázek o Olomouci. Jak se ti tady líbí ? 
Město se mi hodně líbí. Už jsem i potkal hodně zajímavých lidí, kteří mi pomohli, a jsem rád, že při mém prvním působení v Evropě jsem zrovna tady. Rád poznávám nové lidi, novou kulturu, povahově jsem takový, že co je pro mě nový, je vždy super.

Jak trávíš svůj volný čas ?
Nejvíc chodím ven s Danielem Rossim. Jdeme se podívat někam do města. Musím říct, že je to perfektní člověk. Nejen, že jeho angličtina je na hodně dobré úrovni, ale dost jsem si ho oblíbil i jako člověka. Ukázal mi město a kdykoliv něco potřebuji, tak se na něj mohu spolehnout. Sem tam se něco snaží se mnou prohodit Ondra Murín nebo Lukáš Bajer. Ale líbí se mi, že se mnou na hřišti komunikuje každý hráč, tak se učím česká slovíčka důležitá pro hru. V současné době bydlím na hotelu, ale už v brzké době se budu stěhovat do apartmánu. Taky se hodně dívám na televizi nebo na filmy na notebooku. Časem bych se rád podíval do Prahy.

Jak jsi na tom s češtinou? Máš učitele? 
Ne, učitele nemám. Ale spoluhráči mě doporučili nějaký knížky a snažím se z toho čerpat. Taky někteří z nich mají zájem se naučit anglicky, takže se tak navzájem ovlivňujeme.

Potkal jsi v Olomouci někoho z tvé země? 
Jo. Za dorostence hraje Theo Dluhý-Smith a jeho brácha Kuba hraje za dorostence v Holici. Jejich táta je Čech, maminka Američanka. Vyrůstali v Kalifornii a do Čech se dostali až před čtyřmi roky.

Jaká je tvoje pozice v týmu? Je to tak, že budeš trénovat s A týmem, aby tě měl trenér Psotka pod dohledem, ale zápasy budeš spíše hrát ta B tým ?
Uvidím, jak se bude situace vyvíjet. Jasně, že než sedět 90 minut na lavičce by bylo lepší odehrát pár zápasů za B tým. Ale já jsem tady hlavně kvůli A týmu. Na zápas s Brnem už jsem byl nominovaný a snad se časem dostanu na hřiště. Je to o tom, že celý týden tvrdě makám na tréninku, abych ukázal trenérovi, že na to mám. No a pak až přijde šance a dostanu se na hřiště, tak musím prokázat kvality a nepokazit si to.

Hodně tvých spoluhráčů se ve volném čase věnuje dalším sportům, aby se udrželi v kondici. Jak jsi na tom ty? 
Už od mala se věnuji jenom fotbalu. Někdy si jdu zahrát basket, ale doopravdy jenom málo. Na basket se rád dívám v televizi, stejně tak na americký fotbal.

Otázky kladl Jan Zlámal

Související články

Autor: | Vydáno dne 20.03.2011
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Přehled komentářů

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup. 

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru. 

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. mili72 184 b.
2. MatejK. 180 b.
3. Lubos.k 179 b.
4. pepa001 173 b.
5. Pingpongac 167 b.
6. tlaci 165 b.
7. anka 161 b.
7. hooory 161 b.
8. michal01 159 b.
9. pany 156 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com