Za Kučou do Opavy? - Sigma United
Sigma Fans ®

10.08.2022, 3 lidé online

    | registrovat

Za Kučou do Opavy?

Za Kučou do Opavy?
Hráčská legenda Radim Kučera bude od příští sezony trénovat v Opavě. Slezský FC posílí na pozici asistenta hlavního trenéra Jana Baránka. Sigmu tak opouští další dlouholetý tahoun a kapitán týmu, v poslední době však také úspěšný trenér B-týmu.

„Kučis“ do Sigmy přišel v roce 1998 a za sedm let v sestavě si připsal 192 startů v lize a přidal k tomu navrch 22 gólů. Pověstné byly trenérské tahy fotbalovou šachovnicí z dílny další legendy Johna Uličného, který, když týmu teklo do bot, neváhal poslat Radima na hrot útoku. V roce 2005, olomouckému vedení tak trochu navzdory, přestoupil do Bundesligové Arminie Bielefeld.

Ani v Německu na fanoušky nezapomněl. Zprávy o fotbalovém životě na rozhraní první a druhé Bundesligy byly k přečtení na fanouškovském webu sigmafans.cz, včetně zajímavých rozhovorů.

Když se Kučis v létě 2010 vracel, zamířil zpět do „své“ Sigmy, s touhou konečně získat nějakou trofej. Vždyť k tomu také byl velký předpoklad – výborně doplněný a sestavený tým vedl ambiciózní mladý trenér Zdeněk Psotka, který už se Sigmou okusil Evropskou ligu. První sezonu se cíl nepovedl, byť chyběl jen kousek – zvládnout penaltový rozstřel ve finále domácího poháru proti Mladé Boleslavi. Sigma se neztratila ani v lize, opět po roce obsadila pěkné 4. místo. Jenže…

Jenže Sigmu dostihnul stín korupční aféry z první Psotkovy sezony. Tehdy pro čtvrté místo zajišťující start v evropských pohárech stačila maličkost – porazit venku slaboučký Střížkov. Nic nenasvědčovalo nestandardnímu průběhu utkání, jenže už na jaře 2010 si jistý pan Kapr uvědomil, že jej před rokem  někdo údajně uplatil… Průběh aféry je každému celkem dobře znám, okořeněný byl ještě vnitřními spory v klubu a vyústil v bodový odpočet s finanční sankcí pro klub. To na začátku sezony 2011/2012.

Psychikou hráčů i atmosférou v klubu to nepěkně zamávalo a Zdeňka Psotku tehdy, zdá se na vždy, opustilo jeho kouzlo. Sportovní triumvirát (Lébr, Psotka, Chromý) navíc už tehdy zcela neodhadl potřebné kroky pro udržení, nebo vhodné doplnění kádru. Trenér Psotka začal nebezpečně rotovat sestavou a vše vyvrcholilo jeho odvoláním jeden zápas před koncem podzimní části ligy.

A přesně tady nastává jedno z posledních „radostných“ období pro Sigmu. John jasně určil sestavu, tým se neskutečně zvedl a dokonce porazil Plzeň na jejím hřišti. A to rozdílem třídy 4:0. Kromě bezpečné záchrany z 11. místa pak John všem hráčům a fanouškům dodal bonbonek v exkluzivním balení – výhru ve finále Poháru České pošty nad soupeřem z největších, Spartou. Kučis i John tak měli splněno, a po krásném finále v Plzni, na které se vypravily spousty fanoušků z Olomouce pod heslem „S Kučou za pohárem“, mohli ukončit své bohaté kariéry.

Kučis následně odmítnul nabídku Zdeňka Psotky na asistentské místo v Senici, místo toho vzal místo vedoucího mužstva tam, kde ho fanoušci chtěli vidět především, tedy po boku Romana Pivarníka v Sigmě. Sezona začala nad očekávání, Sigma se dokonce chvíli vyhřívala na výsluní prvoligové tabulky, jenže přišla zima.

Radim Kučera byl jedním z mužů, kteří poukázali na praktiky klubu z minulosti, kdy hráči museli sami za sebe platit odchodné. A jako hlavního výběrčího neomylně označil Jaromíra Gajdu, tehdejšího místopředsedu představenstva. Na Kučerovu stranu se postavil například Robert Runták, tehdejší významný akcionář, nebo Martin Rak, marketingový manažer a člen představenstva.

Do celé situace se následně vložilo město Olomouc. Z pozice nejsilnějšího akcionáře se snažilo změnit fungování klubu, tedy aby zástupci majitelů odešli do dozorčí rady, zatímco v představenstvu seděli odborníci – manažeři. Nepovedlo se. Jaromír Gajda odstoupil. Kancelář si sice ponechal, jeho kompetence však převzal Jiří Ficner. Polovičaté řešení bylo korunováno nástupem manažerskou prací nepolíbeného Zdeňka Psotky na pozici generálního manažera.

Generální manažer se dokázal okamžitě rozkmotřit s trenérem Pivarníkem. Těžko hodnotit, jak to tehdy bylo a kdo co řekl, kdo mluvil pravdu a kdo lhal. Jisté je, že tehdy začal ze Sigmy těžit Jablonec. Pod Peltova křídla zmizeli Rossi s Hubníkem a trenér Pivarník byl po sérii porážek odvolán ze čtvrtého místa.

Do nové sezony zůstal koučem prvního týmu Sigmy Martin Kotůlek, dosazený za odvolaného Romana Pivarníka a Kučis se přesunul k B-týmu. Nutno dodat, že to pro Radima byl přesun úspěšný. Po polovině ligy tým vládnul MSFL, když se o čelo přetahoval s Opavou. Konec Kotůlka v „áčku“ však předznamenal konec Kučery v Sigmě. Ten se totiž stal asistentem Zdeňka Psotky, který se vydal zachránit Sigmu v první lize. Těžko soudit, jaké byly vztahy mezi ním a vedením klubu rok a něco po kauze, která odvála Jaromíra Gajdu z dlouholetých pozic. Ani vztahy s Psotkou prý nebyly zrovna nejlepší. Mise Zdeňka Psotky skončila tak, jak zřejmě musela – kouzla zbavený Psotka se Sigmou už jen klesal tabulkou a několik kol před koncem sezony byl od prvního týmu odejit společně s Kučerou.

Na posezonním sezení fanoušků s předsedou představenstva Lébrem tak logicky padnul dotaz, co je vlastně s Radimem Kučerou. Podle Josefa Lébra a Jiřího Ficnera v Sigmě skončil, protože se vydal studovat trenérskou licenci na Slovensko a časově by práci v klubu nezvládal. Na další dotaz, proč o tomto klub nemůže informovat alespoň na svém webu, bylo odpovězeno, že Kučis má smlouvu do 30. června, takže vlastně v klubu pořád je a informace o odchodu by nebyla pravdivá. Vše navíc záleží také na rozhodnutí nového trenéra Kalvody, který si může Radima vyžádat. Pak by prý zůstal v klubu dál…

Laskavý čtenář promine, ale dovolím si na konec článku upozornit na zajímavé rozpory:

- Kučera v klubu nepracuje, protože studuje profilicenci na Slovensku a práci v klubu by nestíhal

- Kučera má smlouvu do 30. června, takže vlastně v klubu je, i když „jako“ není

- Kučera zůstane v klubu, pokud bude nový trenér chtít

To máme hned několik zajímavých informací. Zaráží mě především fakt, že někdo nestíhá práci v klubu, ovšem pokud bude zájem trenéra, stíhat bude. Stíhat tak zřejmě bude i v Opavě a fanoušci, pokud budou chtít jednu z ikon klubu vidět, budou muset upravit své výjezdní heslo na „Za Kučou do Opavy“.

Jestli byl Radim Kučera v klubu chtěný, nebo jestli by se hráčským ikonám měly v klubu vytvářet pracovní pozice (trenéři u mládeže, vedoucí týmů, sekretáři, manažeři…), to nechám na posouzení každého z vás. Smyslem článku nebylo najít odpovědi, ale shrnout vzestupy a pády jedné z legend klubu, zejména pak po jeho návratu ze zahraničního angažmá.

Autor: Tomáš Ostřanský | Vydáno dne 18.06.2014
Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Přehled komentářů

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup. 

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru. 

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. pany 105 b.
1. pepa001 105 b.
2. michal01 103 b.
3. Pingpongac 102 b.
4. mili72 96 b.
5. MatejK. 95 b.
6. Lubos.k 93 b.
7. hunjan 92 b.
8. tlaci 81 b.
9. vasekpatak84 77 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com