Sigma Fans ®

06.07.2022, 8 lidí online

| registrovat

Slavia Praha

V neděli 1.dubna, jako obvykle na Andrově stadioně se koná další utkání modré laviny. Překážkou budou “sešívaní”, “věčně druzí”, hráči Slavie Praha. Druhý nejslavnější klub vznikl nadvakrát. Poprvé 2. listopadu 1892, kdy byl po necelém měsíci spolek Slavia pro údajnou protirakouskou činnost policejně rozpuštěn. 31. května 1895 byl z popudu medika Jaroslava Hausmana založen „Sportovní klub Slavia“, jehož prvním starostou se stal pan Ankrt. Brzy poté se slovanské barvy - červená a bílá - staly oficiálními barvami klubu, k nim pak byla přidána červená pěticípá hvězda směřující hrotem dolů, která měla symbolizovat naději i v čase nezdaru. Oficiálním dresem se stalo známé tričko s červenou a bílou polovinou, na polovině bílé s onou hvězdou.

Samostatnou českou ligu hraje Slavia samozřejmě celou dobu, nikdy ji nehrozil sestup, spíše bojovala každou sezonu o poháry. V letech 2007-2009 byla nejlepší léta. Klub vyhrál 2x za sebou titul, kvalifikoval se do Ligy mistrů, kde nasbíral mnoho grošů. Ty se ale někam rozkutáleli, a přišla léta hubená, sedmé a deváté místo jsou těmi nejhoršími v samostatné historii. Fanoušci nebyli s vedením spokojení a důsledek má asi každý v živé paměti. 5.dubna 2011 při pohárovém utkání proti našim v Edenu vnikli diváci na hřiště a po smutném útoku na představitele sešívaných bylo utkání kontumováno ve prospěch modrých.

V posledních letech pamatujeme ale i jiné zápasy, třeba ten v sezoně 2000/2001. Modrá lavina se valila ligou, stadiónem znělo “šampijóne, šampijóne”, reálně hrozilo předkolo ligy mistrů. Na náš stadion však přijela Slavie a uštědřila nám lekci, na kterou se jen tak nezapomíná. V 10. minutě přehlédl sudí Bejlek faul Petrouše na Rojku ve vápně a ve 12. pomezní Gulajev odmával neexistující ofsajd při gólu Radima Kučery. Slabší chvilky si vybral i náš golman Pavol Kamesch. Těsně před poločasem poslal Sešíváné do vedení Sedláček. Ve druhém poločase vyrovnal David Kobylík. Poté přišla smršť 63. minuta, krásná střela Dostálka, k němu se přidali v 69. Zelenka, 70. Kuka, a nakonec 90. min. Došek. Prohra 1:5 sešívané nakopla a nakonec druhé místo uhrála na nás zůstala bronzová příčka a “jen” pohár UEFA.

27.srpna 2005 si však přijeli sešívaní na “odvetu”. Sice nejdříve gólem Pitáka vedli, v nadstavení první půle však vyrovnal Melinho. Obrat modří dokonali v rozmezí dvou minut, v 54. minutě zavěsil hlavičkou Rojka a následně po centru Laca Onofreje zvyšoval Hudec. Švento vykřesal naději, ale kat “pražských S” Rojka druhým gólem rozhodl, že si Slavie body neodveze. Nic natom nezměnil ani Hrdlička, korigující stav na 3:4. Navíc pražané neměli, dohrávali v deseti, vyloučen byl Holeňák.

V letošní sezoně se oba kluby potkávají na trochu nezvyklých pozicích. Čtrnáctý proti jedenáctému. U nás je každému jasné, proč tomu tak je, u Sešívaných jde o důsledek předchozích sezon, kádr a hlavně atmosféra se ve Slávii nějakým způsobem stabilizují. Již třetím trenérem v sezoně je Martin Poustka. Po odvolaném Michalu Petroušovi vedl tým sparťan František Straka. Ten však neunesl protesty proti své osobě a raději před derby odstoupil.

Na venkovních hřištích se sešívaným moc nedaří. Vyhrála jen na Slovácku (1:3), 4x remizovala a 6x prohrála (4:0 v Jablonci, 3:0 na Spartě, nebo 1:0 na Žižkově!). Skóre 7:17 za 11 utkání říká, že gól venku dají každých 141 minut. Naposledy se jim to povedlo v Mladé Boleslavi. Oproti tomu Sigma potřebuje na Andrově stadioně ke vstřelení gólu 75 minut. Nejlepším střelcem soupeře jsou Zbyněk Pospěch s Petrem Jandou, kteří zavlnili sítí 3x. Ve Slavii působí nám známé osobnosti jako Standa Vlček, čaroděj Martin Vaniak zde působí na postu trenéra brankářů. Z Prahy do Olomouce přišli Ota Nožíř (*1917 - +2006), který přestoupil do ASO Olomouc, a kariéru ukončil v roce 1954 ve DSO Spartak Olomouc, jak se náš klub jmenoval. V roce 1982 přišel Vladislav Niki Lauda. Před revolucí modrý dres oblékl útočník Kouřil, po ní z Edenu na Hanou dorazil gólman Luboš Přibyl. V klubu soupeře působili trenéři Milan Máčala (1982-84) nebo Vlastimil Petržela (1986–87, 1990–92).

Na utkání určitě dorazte, po ztrátách v Teplicích a s Libercem potřebuje modrá lavina podpořit. Zápas začíná 1.dubna v 17:00, sektor “S” s vlajkami na vás čeká.

Autor: Petr Kopečný | Vydáno dne 30.03.2012
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Přehled komentářů

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup.

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru.

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis