Sigmáci rádi sledují Ligu mistrů a nemají rádi Spartu - Sigma United
Sigma Fans ®

22.11.2017, 1 člověk online

    | registrovat

Sigmáci rádi sledují Ligu mistrů a nemají rádi Spartu

Sigmáci rádi sledují Ligu mistrů a nemají rádi Spartu

Fanoušci SK Sigmy se rekrutují především z lidí, kteří mají rádi fotbal obecně, nebo klubu fandí z patriotismu. Většina z nich si nenechá ujít zápasy české reprezentace, v Gambrinus lize je jejich nejméně oblíbeným klubem AC Sparta Praha. Ze zahraničních soutěží se jejich největší oblibě těší Liga mistrů. Vyplývá to z unikátního průzkumu, který provedla olomoucká katedra politologie a evropských studií s obecně prospěšnou společností Civipolis.

„V zahraničí jsou obdobné průzkumy běžné. Využívají je nejen kluby pro své marketingové potřeby, ale vyhledávají je i sami fanoušci. V tuzemsku zatím tato zpětná vazba chybí,“ řekl jeden z autorů šetření Pavel Šaradín. Do průzkumu se zapojilo na 300 respondentů, kteří loni v říjnu navštívili zápas mezi SK Sigma Olomouc a Duklou Praha. Celkem odpovídali na 19 dotazů.

Většina fanoušků (42 procent) chodí na olomoucký fotbalový stadion na zápasy proto, že mají rádi fotbal. Zhruba třetina Sigmě fandí proto, že je to místní klub. Více než pětina respondentů odpověděla, že bez fotbalu na Sigmě si nedokáže představit svůj život.

Fanoušci se nezaměřují jen na utkání svého domácího týmu, ale většina sleduje i ostatní zápasy nejvyšší české fotbalové soutěže. „Jejich počet narůstá s přibývajícím věkem. Mladí lidé do 21 let si vybírají v Gambrinus lize jen zápasy, které je zajímají. V tom je třeba vidět skutečnost, že u nich fotbalu konkuruje řada dalších druhů zábavy. U lidí starších 44 let jsou největší skupinou ti, kteří se dívají na všechny televizní zápasy,“ doplnil Šaradín.

Fanoušci SK Sigma mají v Gambrinus lize v nejmenší oblibě AC Sparta Praha, na druhém místě je SK Slavia Praha a na třetím FC Baník Ostrava. Slavia je nejméně oblíbeným rivalem u nejskalnějších stoupenců olomouckého klubu. Sparta je naopak nejvíce trnem v oku fanouškům, kteří Sigmě fandí proto, že je to místní klub. V pohledu na nejméně oblíbené soupeře se liší ženy a muži. Zatímco muži mají nejmenší sympatie ke Slavii, u žen je nejméně oblíbený klub z ostravských Bazalů. Fanoušci Sigmy by naopak v televizi nejraději sledovali duel mezi svým klubem a Viktorií Plzeň, s mírným odstupem následuje Sparta.

Příznivci olomouckého klubu si nenechají ujít ani zápasy české reprezentace. Všechny zápasy v televizi či na stadionu sleduje 38 procent respondentů, většinu shlédne 29 procent dotázaných. Nejčastějšími diváky jsou lidé starší 44 let.

Stoupenci olomouckého klubu, z nichž jen zhruba polovina žije přímo ve městě, mají ze zahraničních lig nejraději Ligu mistrů, za ní se jen s malým odstupem nachází Premier League a následuje španělská a německá liga. „V tom se odpovědi respondentů rozcházejí s mezinárodními výzkumy. Tam totiž na první příčce, pokud jde o oblibu, figuruje španělská Primera Division. Zdejší obliba Premier League může být do jisté míry dána i tím, že v této soutěži působí čeští fotbalisté včetně oblíbeného Petra Čecha,“ uvedl Šaradín.

Mezi zahraničními kluby fandí fanoušci Sigmy zejména Barceloně, na druhém místě je Chelsea a na třetím Real Madrid. V mezinárodním srovnání vévodí tabulkám oblíbenosti Manchester United, který u olomouckých fanoušků obsadil až šestou pozici.

Dotazníkové šetření se dotklo i otázky mediálního obrazu SK Sigmy Olomouc, o níž se v minulosti hojně psalo v souvislosti s korupční aférou. Téměř dvě třetiny fanoušků přesto považuje mediální obraz klubu za dobrý či srovnatelný s ostatními týmy Gambrinus ligy. Nejvíce kritičtí jsou respondenti s vysokoškolským vzděláním.

Související články

Autor: Tomáš Vaida | Vydáno dne 17.05.2013
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Přehled komentářů

novinky

19.11.2017 - Výhra nad Zlínem

Sigma kontrolovala hru celý zápas a zaslouženě zvítězila. Poctivý běhavý výkon přinesl i další šance. Udrželi jsme se na druhém místě, které bychom mohli potvrdit poražením Sparty v následujícím kole.

SIGMA - Zlín - 2:0 -

Branky: 7. Chorý, 88. Hála. Rozhodčí: Ardeleanu – Nádvorník, Moláček. ŽK: Mehanović. Diváci: 4159.

Buchta – Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Zahradníček (83. Hála), Houska, Plšek, Falta (90. Moulis) – Chorý (81. Texl).
Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/fotbal_region/domaci-neporazitelnost-pokracuje-sigma-si-poradila-se-zlinem-20171118.html

07.11.2017 - Remíza na Bohemce

Bod vyválčili olomoučtí v Dolíčku a před repre pauzou nám patří druhé místo!

Branky: 68. Hašek - 37. Plšek. Rozhodčí: Julínek – Blažej, Hrabovský. ŽK: Šmíd.
Sigma: Buchta – Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Zahradníček (79. Hála), Plšek, Houska (90. Obročník), Falta – Chorý (75. Texl).
Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/fotbal_region/sigma-stale-bez-porazky-ubranila-remizu-s-bohemians-20171104.html

30.10.2017 - Sigma vyhrála a je třetí

Teplice přijely s jasnou taktikou - zavřít vápno. Dařilo se to skoro celý zápas, ale pak po pěkné akci zavěsil Houska a máme tři body.

SIGMA - Teplice - 1:0 -

Branka: 77. Houska. Rozhodčí: Příhoda – Pelikán, Černý. Diváci: 3238
Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/fotbal_region/sigma-vydrela-vyhru-nad-teplicemi-rozhodl-krasnou-strelou-houska-20171028.html

Buchta – Sladký, Radaković, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Zahradníček (79. Moulis), Houska, Plšek (90. Obročník), Falta (64. Hála) – Chorý
Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/fotbal_region/sigma-vydrela-vyhru-nad-teplicemi-rozhodl-krasnou-strelou-houska-20171028.html

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. schnela 59 b.
2. hooory 58 b.
2. tlaci 58 b.
3. Lubos.k 51 b.
4. Haloska 49 b.
4. Jelen 49 b.
5. pany 47 b.
6. GarFF 45 b.
7. 3 - 7 39 b.
7. vena 39 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com