| registrovat

Očima fanouška (4)- U pokladny stál...

Vzhledem k tomu, že v Olomouckém deníku moje čtyřletá dopisovatelská mise již skončila, pokusím se v ní pokračovat na zdejším webu. Upozorňuji ovšem na to, že ač předseda sdružení fanoušků Sigma United, myšlenky v článku v žádném případě nevyjadřují nějaké oficiální ani neoficiální stanoviska SU, ale jen a pouze moje názory.

Sigma Olomouc- SFC Opava 1:1 (1:0)

Nejdůležitější momenty celého zápasu 19.kola FNL mezi Sigmou a Opavou se odehrály v několika úvodních minutách prvního poločasu, kdy se rozhodlo o tom, že to bude trápení až do konce. V rychlém sledu následovalo několik gólových šancí domácích, z nichž pouze jednu proměnil nejlepší střelec Sigmy Michal Ordoš. Více branek se z tohoto tlaku nepovedlo vytěžit.

Pro pár desítek fanoušků však právě tato úvodní smršť zůstala skryta za branami stadionu a v nekonečné frontě u jediné otevřené pokladny u východní tribuny (mimo té, která prodávala vstupenky do sektoru S) prošvihli prakticky jediné dlouhodobější ofenzívní vzepětí Sigmy v celém zápase. Díky malému počtu pokladen přicházeli diváci do hlediště ještě nejméně v 15.minutě. Na to, že se očekávala vyšší návštěva než obvykle, tohle klub nezvládl.

Nakonec bylo vydáno 3817 vstupenek, v této sezóně nejvyšší návštěva na Andrově stadionu. Odpovídala tomu i docela solidní, na druholigové poměry nadprůměrná atmosféra a zaplněný sektor hostí.

Šance si Sigma vypracovala i v dalším průběhu poločasu, ale i Opava dokázala vystrčit drápky a jen tyčka Reichlovy branky zabránila ve vyrovnání. Co se nepovedlo v první půli, dokázala Opava ve druhé. Přestála vytrvalý tlak, pár pološancí Sigmy a ze standardky pár minut před koncem udeřila. Bývalý reprezentant Zdeněk Pospěch se dokázal odpoutat od obránců Sigmy a z blízka vyrovnal.

Zápas, který na začátku vypadal jako jasná záležitost, nepřinesl kýžený výsledek. Možná tomu pocitu podlehli i hráči a když se k nedostatku štěstí přidal i nedůraz v koncovce, soupeř nabídnutou šanci využil.

Asistent opavského trenéra Radim Kučera si tak mohl zpátky do Opavy odvézt důležitý bod v boji o udržení druhé ligy.

Vzhledem k ostatním výsledkům našich soupeřů, neznamená remíza žádnou výraznou ztrátu. Na třetí místo FNL se po třech jarních výhrách zčistajasna dotáhl Zlín, kterému bych já osobně ze všech našich pronásledovatelů přál postup nejvíc. Už jen proto, že bychom měli tak blízko další prvoligový stadion.

Další zápas měla Sigma hrát už tento pátek v Ústí, ale bylo ji vyhověno s žádostí o odklad zápasu a to z důvodu nominace několika hráčů do reprezentačních výběrů (viz níže).

Kalendárium: 23-29.3.

23.3.1980 (35 let) V zápase s TJ Kolín (4:0) debutoval v brance druholigové Sigmy třiadvacetiletý Jiří Kubíček a vychytal nulu. Na tři nula zvyšoval Vlastimil Petržela.

23.3.1983 (32 let) Premiérový reprezentační zápas na Andrově stadionu (tehdy se jmenoval stadion Míru). V přátelském utkání olympijských výběrů ČSSR a SSSR poprvé nastoupil v reprezentačním dresu hráč Sigmy. Jmenoval se Leoš Kalvoda.

23.3.1985 (30 let) Prvoligový nováček řádil. Brücknerova Sigma v 19.kole porazila Trnavu 4:1. Byla to již třetí výhra 4:1 v sezóně (plus nezapomenutelných 6:1 Slovanu). Jména střelců vám možná nic nebudou říkat :-) Lauda, Kalvoda a 2x Příložný. V bráně Doležílek, dále hráli oba Fialové, Mrázek, Kučerňák, Machala, Šišma (nahrál na dva góly) a Malík.

24.3.1978 (37 let) narozen Tomáš Ujfaluši

24.3.1992 (23 let) narozen Martin Hála

25.3.1998 (17 let) Na Andrově stadionu se po sedmi letech odehrál reprezentační zápas. Češi porazili Irsko 2:1. V zápase jsme mohli vidět hned tři bývalé hráče Sigmy- Radu, Látala a Lasotu. Posledně jmenovaný dával vítězný gól.

26.3.1956 (59 let) narozen Zdeněk Tulis

26.3.1958 (57 let) narozen Leoš Kalvoda

26.3.1980 (35 let) narozen Melinho

27.3.1970 (45 let) narozen Richard Losert (v roce 1989 coby devatenáctiletý mladík odehrál celkem 31 minut za Sigmu ve dvou zápasech, později hrál v Uničově a Šumperku). Zemřel 9.4.2008 v pouhých osmatřiceti letech.

27.3.1977 (38 let) V třetiligovém zápase Sigmy MŽ nastoupili za domácí Železárny Prostějov hned čtyři budoucí hráči Sigmy- Kubíček, Kučerňák (dal gól), Navrátil a Petržela. Za Sigmu skóroval Chladil, porážce nezabránili ani Vít, Palička, Matuška a Rak.

27.3.1991 (24 let) V Olomouci rozdrtil výběr ČSFR Polsko 4:0. Olomoučtí fanoušci mohli poprvé vidět na vlastní oči v akci hráče Sigmy v dresu reprezentačního áčka, byl jím Pavel Hapal. Reprezentaci vedl Milan Máčala. Jednalo se o první zápas reprezentačního áčka v Olomouci.

28.3.1971 (44 let) V den, kdy se narodil Tomáš Čapka, střelec vítězné branky v zápase 1.kola poháru UEFA proti Universitate Craiova, poráží divizní Sigma s Jiřím Vítem a Milanem Máčalou v sestavě Tatru Kopřivnici 1:0 (gólem Pavla Beneše).

28.3.2009 (6 let) Tomáš Ujfaluši odehrál svůj poslední zápas v reprezentaci. Ze všech hráčů Sigmy jich má na svém kontě nejvíc (celkem 78).

29.3.1970 (45 let) Sigma MŽ se potácela téměř na chvostu divize sk. D (stejně jako dnes čtvrtá nejvyšší soutěž). Hráči neměli svůj den, a ač vedli nad ČKD Blansko již 3:1, domácí ještě do poločasu stačili vyrovnat a nakonec zápas otočili ve svůj prospěch. Za stavu 4:3 pro ČKD neproměnil Karel Brückner penaltu a Šimkovu vyrovnávací branku rozhodčí nejprve uznal a posléze odvolal. O soutěž výše, čili III.ligu, hrála Dukla Olomouc. V zápase v Mladé Boleslavi uhrála bod, o který se zasloužil vychytanou nulou dvacetiletý gólman Jiří Vít.

29.3.1975 (40 let) Porážkou s Duklou Praha B 0:1 se Sigma MŽ přiblížila sestupu z národní fotbalové (třetí) ligy. Dukla B se touto výhrou bodově dotáhla na Sigmu, kterou od sestupové příčky už dělilo jen skóre. Jak to nakonec dopadlo, se dovíte někdy příště.

Události minulého týdne:

Na kvalifikační zápas s Lotyšskem (28.3.) v Praze a přípravu se Slovenskem(31.3.) v Žilině byl nominován Martin Pospíšil, nyní hráč Jablonce. Nominaci na pražské přípravné zápasy U-21 s Anglií (27.3) a Portugalskem (31.3.) získali gólman Reichl a záložník Houska, nominovaní jsou rovněž odchovanci Sigmy T.Kalas (Middlesbrough) a T.Přikryl(Dukla). T.Chorý a J.Plšek jsou náhradníky. Do U-20 (proti Německu) byli nominováni Chorý a P.Ševčík, L.Kalvach je náhradníkem. Zápas by měl 31.3. vysílat německý Eurosport od 18:30. Do elitní fáze kvalifikace U19 v Německu (21.3-31.3.) byli nominováni Lukáš Buchvaldek a Jakub Yunis.

Ligový víkend přinesl našim hráčům na hostování spíše horší výsledky a prognózy na udržení jejich aktuálních týmů v lize nevypadají příliš růžově. Bohemians 1905 ještě jakž takž boduje, doma uhráli s Duklou bod, ale bez Aleše Škerleho, který nebyl ani na lavičce náhradníků (zranění). Zato Budějovice s Tomášem Janotkou v základu opět prohrály a drží předposlední příčku. Adama Varadi jen střídal.

Ve druhé lize je to stejné, Habusta nesměl za Opavu hrát, Znojmo (Dreksa, Nepožitek, Svozil) a Kolín prohráli. Kolín s Matějem Hýblem v základu prohrál již po 14. v sezóně a jen zázrak je uchrání od sestupu do ČFL.

Z ostatních výkonů vše předčil kapitán Sparty David Lafata svým výstředním nafilmováním pádu v šestnástce Teplic v předposlední minutě zápasu za stavu 0:0. Takový teatrální pád se hned tak nevidí. Na první pohled bylo poznat, že Lafy je "stará škola" a je dobře, že mladí fotbalisté se mají pořád od koho učit...Vždy připraveného zkušeného rozhodčího Kovaříka ovšem hned tak něco nerozhodí, naprosto nekompromisně odpískal penaltu...

Tomáš Kalas (Middlesbrough) v přímém souboji o první místo druhé anglické ligy neuspěl. Jeho tým prohrál venku s AFC Bournemouth 0:3 a to i díky dvěma penaltám. Tomáš Černý (Hibernian) ani David Rozehnal (Lille) nebyli ani na lavičce náhradníků.