Očima fanouška(26.): Existuje fair-play? - Sigma United
Sigma Fans ®

29.09.2021, 1 člověk online

    | registrovat

Očima fanouška(26.): Existuje fair-play?

Očima fanouška(26.): Existuje fair-play?

Olomoucký deník,  7.9.2011.

Boj Sigmy pokračuje na všech frontách- u zeleného stolu i na trávníku. Existuje fair-play?

Všichni fanoušci Sigmy, kteří v pondělí očekávali konečné rozhodnutí Odvolací a revizní komise FAČR ve věci odvolání brankáře Drobisze a Sigmy proti potrestání od disciplinární komise se dočkali neočekávaného rozuzlení. V kauze Drobisz komise svoje rozhodnutí odložila a v kauze Sigma nerozhodovala odvolací komise vůbec, protože Sigma stáhla odvolání proti rozhodnutí disciplinárky o pokutě a odpočtu bodů. Po přečtení odůvodnění tohoto kroku na oficiálních stránkách Sigmy chápu a respektuji toto rozhodnutí. Myslím si, že celá kauza přesně zapadá do situace nejen v našem fotbale.

V pondělí výkonný výbor nejen vyjádřil spokojenost s trenérem reprezentace Bílkem, navíc rozprášil rozhodcovskou komisi a jejím zřízením nové pověřil dnes tak populární bývalou rozhodčí Dagmar Damkovou z Plzně. Zda další populární osobnost dokáže naplnit očekávání je otázkou. Po tom, co předvedl Ivan Hašek se svojí polovičatou misí ve funkci předsedy fotbalového svazu, však už nelze očekávat vůbec nic. Spojitost nevýrazných ligových výsledků Plzně a tohoto rozhodnutí je zcela náhodná. Boj o Haškův trůn vrcholí.

Vraťme se k fotbalovějším záležitostem. Fotbalisté Sigmy před týdnem vyhráli v Jihlavě a postoupili do dalšího kola Ondrášovka Cupu a o víkendu měli, stejně jako všechna ostatní ligová mužstva v Evropě volno kvůli kvalifikaci na Euro 2012. V sobotu jsme váhal, jestli mám jít na zápas fotbalové 1.A třídy mezi Novými Sady a Slatinicemi nebo zůstat u televize a sledovat kvalifikační zápas na Euro 2012 mezi Skotskem a Českem.

Nakonec přece jen zvítězila zvědavost, jak to půjde Bílkovi a jeho reprezentačnímu výběru. Remízu bych hodnotil jako zaslouženou. Rozporuplnost situace kolem penalty za údajný faul na Rezka, z níž padl v poslední minutě vyrovnávací gól, mi však připomněla scénu z mého oblíbeného Švejka. Švejk si ve vojenské nemocnici léčí revma. Zatímco německá baronka von Botzenheim je ze Švejka a jeho odvahy jít do boje i upoután na invalidní vozík nadšena a říká: „ Cešky fójak, toprá fójak“ (v našem případě český fotbalista, dobrý fotbalista), tak německý vrchní vojenský lékař Bautze tvrdí: „Das ganze tsechische Volk ist eine Simulantenbande“. Volně přeloženo se mu zdá, že všichni Češi jsou banda simulantů.

No, všichni banda simulantů asi nejsme, ale v této souvislosti bych vzpomněl jednu významnou českou fotbalovou osobnost. Tou je Karel Poborský, kdysi vynikající fotbalista z Českých Budějovic, rekordman v počtu reprezentačních startů, Jistě si mnozí pamatujete jeho vzestup na EURU 1996, kdy pomohl našemu týmu k zisku stříbrných medailí. Nesmrtelnost a nehynoucí slávu si zajistil svým geniálním lobem do portugalské branky. Dnes působí v roli jakéhosi spojovacího článku mezi reprezentací a fotbalovou asociací. Už zřejmě nestačí mít jen trenéra Bílka s asistenty a reprezentačního manažera Šmicera. Co Karel Poborský reprezentačnímu týmu radí, nevíme, možná dodává chybějící odvahu jako baronka von Botzenheim. Ale někteří si vzpomenou na jinou situaci na EURU 96, kdy ukázal i svoji druhou fotbalovou tvář. Svým nezapomenutelným několikametrovým letem s dlouhými vlajícími vlasy a pádem do pokutového území po faulu němce Matthiase Sammera daleko před „velkým vápnem“ zajistil Česku penaltu, z které jsme se ve finále ujali vedení 1:0.

To byl skutečně předobraz jeho dnešního následovníka v reprezentaci Jana Rezka. Skoti se můžou zlobit, stejně jak jsme se už zlobili mnohokrát my, fanoušci reprezentace nebo jiného týmu. Tohle ke sportu patří, ať se nám to líbí nebo ne. Rezka natočila kamera z mnoha různých úhlů, ale v tentýž okamžik, na jiném místě planety, probíhal nějaký jiný zápas, třeba žákovský, kterému přihlíželo jen pár rodičů, kteří byli svědky zrovna takové situace. A odcházeli ze zápasu s pocitem křivdy. Sport přináší vše, vítězství i prohry, spravedlivé výsledky i ty nespravedlivé, dokonce ty dopředu ovlivněné. Dokud budou společně s chybujícími hráči běhat po hřišti i chybující rozhodčí, těžko se něco zásadně změní.

Otvírá se zde však obrovský prostor pro fair-play, po kterém paradoxně volá i reklamní banner na internetových stránkách Fotbalové asociace ČR. A každý by měl začít u sebe. Ale položme si zásadní otázku: chce to vůbec fanoušek? Nechceme výhru za každou cenu?

Co čeká Sigmu, všichni fanoušci dobře ví. V pátek večer domácí zápas s úřadujícím mistrem z Plzně, možná už s novým gólmanem. A chceme vítězství. Navzdory všem.

A také pokračuje jedinečná aukce dresu Tomáše Janotky na Facebooku právě z posledního zápasu proti Plzni! Připojte se i Vy. Více na www.sigmaunited.cz fanoušků na venkovní zápasy Sigmy. Podrobnosti najdete na našich stránkách www.sigmaunited.cz.

Související články

Autor: Tomáš Vaida | Vydáno dne 07.09.2011
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Přehled komentářů

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup. 

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru. 

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. schnela 26 b.
2. Lubos.k 24 b.
2. mili72 24 b.
2. Pingpongac 24 b.
3. hooory 23 b.
3. michal01 23 b.
4. MatejK. 22 b.
5. 3 - 7 20 b.
6. GarFF 19 b.
6. pany 19 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com