Očima fanouška(15.): Porážka nemá s řáděním chuligánů nic společného - Sigma United
Sigma Fans ®

29.09.2021, 2 lidé online

    | registrovat

Očima fanouška(15.): Porážka nemá s řáděním chuligánů nic společného

Očima fanouška(15.): Porážka nemá s řáděním chuligánů nic společného

Olomoucký deník 1.6.2011 

Výhrou nad mistrovskou Plzní uzavřeli fotbalisté Sigmy Olomouc rozporuplnou sezónu, se kterou fanoušek nakonec nemůže být příliš spokojen. Čtvrté místo v ligové tabulce a prohra ve finále Ondrášovka Cupu znamená, že se Sigma opět nekvalifikovala do předkola Evropské ligy.

Je to obrovská škoda, podzimní část ligy vyšla týmu skvěle a šance byla na minimálně třetí místo v lize. Tým skvěle šlapal, hrál pěkný útočný fotbal a ve svém středu měl nejlepšího ligového střelce. Dokonce po dvou prvních jarních kolech Sigmu dělily od druhého místa pouhé dvě výhry, ale následující prohra v sestupem ohroženém Brně předznamenala vývoj zbytku sezóny.

Fanoušci si tak udržovali naději alespoň v poháru Českomoravského svazu, který se hrál pod názvem Ondrášovka Cup. Sigmě se podařilo postoupit přes Jablonec, který měl na jaře skvělou formu a v lize nás nakonec odsunul ze třetího místa. Potom Sigmu čekala Slavia, která se stejně jako Jablonec potkala s výbornou formou. Díky kontumaci prvního semifinálového zápasu na Slavii, byla odveta jen formalitou. Přesto si Sigma postup pohlídala výhrou 1:0 a zaslouženě postoupila do finále Ondrášovka Cupu. V předzápasové euforii fanoušci Sigmy skoupili na finálový zápas tisíce lístků, klub vypravil dvacítku autobusů a další stovky fanoušků se vydaly do Jihlavy auty.

Modrá lavina se dala do pohybu a zaplavila Jihlavu. V životě jsem v hledišti neviděl takovou záplavu fanoušků Sigmy v modrých dresech a tričkách, jako na tribunách fotbalového stadionu v Jihlavě. Kapacita stadionu byla nakonec značně překročena a dokonce, na rozdíl od ligových zápasů, fotbalový svaz povolil místa na stání. Stadion byl původně vybrán jako ten, který by z hlediska dostupnosti mohl vyhovovat oběma týmům. Nakonec se však ukázalo, že byl pro takový zápas absolutně nezpůsobilý. Fanoušky na tribuně oddělovalo úzké schodiště společné pro oba sektory, dokonce toalety byly společné pro příznivce obou stran, takže příležitostí nejen k diskuzím o průběhu prvního poločasu se našlo mnoho.

Problémy na sebe nenechaly dlouho čekat. Již v průběhu přestávky se za tribunou po vzájemných provokacích do sebe pustili někteří diváci, vzduchem lítaly lavečky u občerstvení a celou melu museli rozhánět pořadatelé a dokonce zásahová policie se psy. Přesto se tyto události, o nichž většina diváků ani neměla tušení, nijak neprojevily v hledišti a modré sektory fanoušků Sigmy dál vytrvale hnaly hráče za vítězstvím. Fantastické sólo Tomáše Hořavy, nejlepšího hráče na hřišti, přineslo obrovské nadšení a naději na výhru. Nadšení diváků, stojících v zatáčce za branou Boleslavi, nevydržel chatrný plůtek, oddělující hřiště od hlediště.

Bohužel přišlo vyrovnání z penalty, zápas skončil remízou a o zisku trofeje musely rozhodnout penalty. Každý si průběh penalt prožil po svém, od napjatého očekávání, přes absolutní zmar po dvou neproměněných penaltách, přes obrovskou euforii z vyrovnání, až po totální zklamání v závěru. Závěr obstaral nejkontroverznější hráč celého průběhu letošního Ondrášovka Cupu, devatenáctiletý talent z Mladé Boleslavi, Jan Chramosta. Hráč, který za nafilmovaný pád v semifinále dostal od disciplinární komise pokutu a zákaz startu v jednom zápase, přispěl svým pádem v pokutovém území Sigmy i k vyrovnávací penaltě ve finále. V závěrečném rozstřelu pak Chramosta Sigmu porazil proměněním rozhodující penalty.

Ovšem, co následoval o po tom, už nemělo s fotbalem nic společného. Po závěrečné brance na hřiště vběhli fanoušci Boleslavi a chystali se slavit se svým týmem vítězství. Za nimi na hřiště z opačné vtrhli i olomoučtí chuligáni. Následovalo mnohaminutové nechutné “galapředstavení” hooligans, kterému se zmateně snažilo zabránit pár pořadatelů. Kde byla v tu chvíli policie, mi není jasné. Většině fanoušků Sigmy nezbylo než z hlediště bezmocně tohle běsnění sledovat. Skupinky i jednotlivci si navzájem na hřišti vyhledávali jednotlivé “slabší kusy”. Řada „příznivců“ na obou stranách byla na tuto situaci řádně vybavena. Kukly na hlavách, dokonce chrániče zubů- nic, co by si normální fanoušek bral na fotbal. Tohle nechutné divadlo trvalo neskutečně dlouho, aniž by zasáhl jediný policista a bylo evidentní, že pořadatelská služba nezvládla svůj úkol.

Štěstí v celém neštěstí bylo to, že se bitky odehrávaly „pouze“ na ploše a nepřenesly se do hlediště, kde ještě dlouho po zápase stály stovky fanoušky a nevěřícně hleděly na tu spoušť. Zklamání fanoušků z finálové prohry je obrovské, ale s řáděním chuligánů po zápase nemá nic společného. Fotbalový svaz, který byl v tomto případě pořadatelem zápasu, situaci evidentně podcenil a nezvládl. Kromě jiného by měl být stadion pro konání finále určen už před zahájením soutěže a tím by se vyhnuli improvizaci na poslední chvíli. Další opatření určitě budou následovat.

Přesto bych chtěl hráčům a celému realizačnímu týmu poděkovat. Stáli jsme před branami, ale je to jen sport a soupeř měl víc štěstí. Fanoušci byli skvělí a pro většinu to byl nejlepší výjezd na zápas Sigmy v životě. Škoda a doufejme, že hned následující ročník nám přinese více radosti.

Související články

Autor: Tomáš Vaida | Vydáno dne 01.06.2011
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Přehled komentářů
Zdroj: Olomoucký deník

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup. 

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru. 

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. schnela 26 b.
2. Lubos.k 24 b.
2. mili72 24 b.
2. Pingpongac 24 b.
3. hooory 23 b.
3. michal01 23 b.
4. MatejK. 22 b.
5. 3 - 7 20 b.
6. GarFF 19 b.
6. pany 19 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com