Očima fanouška(14.): První trofej pro Sigmu je na dosah - Sigma United
Sigma Fans ®

29.09.2021, 4 lidé online

    | registrovat

Očima fanouška(14.): První trofej pro Sigmu je na dosah

Očima fanouška(14.): První trofej pro Sigmu je na dosah

Před finálovým zápasem Ondrášovka Cupu v Jihlavě dne 25.05.2011

Dnes večer nás v Jihlavě čeká finálová bitva fotbalového Ondrášovka Cupu. Olomoučtí fanoušci čekali na tento den téměř 71 roků. Od roku 1940, kdy dnes už neexistující tým SK Olomouc ASO zvítězil v prvním ročníku Českého poháru, se žádnému dalšímu olomouckému týmu nepodařilo dostat tak daleko a bojovat ve finále o druhou nejcennější domácí fotbalovou trofej.

Dnes je na řadě SK Sigma Olomouc. Historie klubu sahá až do roku 1919, kdy parta patnácti a šestnáctiletých kluků založila fotbalový klub s názvem FK Hejčín. Tým bez hřiště a bez velkého finančního zázemí dlouhá léta bojoval o holé přežití jen díky nadšení všech členů klubu. Jak šel čas, měnil se název a klub sílil. Pamatujeme vzestup „Želízek“ z divizní úrovně až do druhé ligy.

V roce 1981 první úspěch a postup do semifinále Českého poháru. V roce 1982 postoupila Sigma poprvé do ligy, a i když se ještě nezkušené mužstvo propadlo po roce zpět do druhé ligy, od roku 1984, plných 27 sezón v řadě, můžeme chodit v Olomouci na ligový fotbal. Tím se v Česku může pochlubit jen Sparta, Slavia a Baník. Sigma dosáhla v lize skvělých výsledků, 2. místo v roce 1996, srovnatelný úspěch ještě ve federální lize, kdy Sigma v letech 1991 a 1992 skončila dvakrát po sobě třetí, vždy pod vedením trenéra Karla Brücknera.

Připomenu vítěznou bitvu v poháru UEFA s Hamburgerem SV, kdy zazářila první olomoucká hvězda evropské úrovně Pavel Hapal. Neskutečná byla drtivá výhra nad tureckým Fenerbahce Istanbul, tady bych chtěl zase připomenout netradiční gólový příspěvek zesnulého Jirky Vaďury. Odměnou pak pro fanoušky byly zápasy s Juventusem Turín nebo Realem Madrid. Doufám, že stejně jako dnes vzpomínám na tyto skvělé hráče minulosti, budeme jednou hrdě vzpomínat i na ty, kteří dnes vybojují vítězné finále v Jihlavě proti Mladé Boleslavi.

Dnes se může naše Sigma zase posunout výš. Vítězství v domácím poháru se u nás tak necení jako titul v lize. Vítěz poháru nepostupuje do bojů o Ligu mistrů, přesto případný zisk poháru bude určitě pro všechny hráče vrcholem kariéry a znovu získají šanci hrát v Evropské lize a vybojovat další skvělé zápasy jako nedávno s britskými týmy, se skotským Aberdeenem a anglickým Evertonem.

Olomoučtí fanoušci jsou natěšení a v Jihlavě bude dnes naší povinností vytvořit Sigmě svými hlasivkami domácí prostředí. Početní převahu v hledišti musíme přetavit v onoho slavného dvanáctého hráče. Ostatním doporučuji večer zapnout televizi a na dálku sledovat finále doufejme se šťastným koncem pro Olomouc.

Ještě poznámka na závěr: tuto sobotu jsem byl na zápase polské Ekstraklasy mezi odvěkými rivaly, Legií Varšava a Wislou Krakow. Mimochodem, na zápas ve kterém šlo už jen o prestiž, přišlo téměř 20 tisíc diváků. Bohužel Michal Hubník k zápasu pro zranění nenastoupil a tak jsme díky tomu zápas sledovali z tribuny společně. Jeho vzkaz je jednoznačný. On už pohár letos získal s Legií Varšava a doufá, že se zúročí jeho podíl na cestě Sigmy do finále. Na podzim v zápase s Hulínem dal vítěznou postupovou branku na 2:1. Když dnes Sigma zvítězí, bude asi jediným hráčem v Evropě, kterému se to povedlo ve dvou klubech během jedné sezóny. A pokud se večer zadaří a kapitán Radim Kučera zvedne nad hlavu vytoužený pohár, bude patřit do těch nejlepších rukou. Tento hráč s mnohaletými zkušenostmi z německé bundesligy se před sezónou vrátil do Sigmy a nyní dotáhl tým až od finále Českého poháru.

Fanoušci Sigmy si pohár také zaslouží! A nejsou to jen olomoučáci, ale fanoušky má Sigma všude- v Praze, Budějovicích, Plzni, Kutné Hoře, ve Svitavách i Letovicích, v Jeseníku, Šumperku, Uničově, Litovli, Zábřehu, na Slovácku i po celé Hané, v Brně i Břeclavi, v Brodku u Přerova i v Brodku u Prostějova, v Přemyslovicích i v Boskovicích. Všichni, kdo fandí Sigmě, budou dnes večer držet palce! I fotbal je však jenom hra a stát se může cokoliv. Může přijít neúspěch v podobě prohry, zítra bude den jako každý jiný a my budeme vzpomínat na promarněnou šanci, chybu v obraně, neproměněnou penaltu nebo na nepřízeň rozhodčího.

Ale jak se zpívá v jednom z fanouškovských chorálů: Hoši, my vás nikdy neopustíme, ale chceme vítězství! Modrá lavina se valí do Jihlavy. Historická šance je tady.


Související články

Autor: Tomáš Vaida | Vydáno dne 25.05.2011
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Přehled komentářů
Zdroj: Olomoucký deník

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup. 

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru. 

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. schnela 26 b.
2. Lubos.k 24 b.
2. mili72 24 b.
2. Pingpongac 24 b.
3. hooory 23 b.
3. michal01 23 b.
4. MatejK. 22 b.
5. 3 - 7 20 b.
6. GarFF 19 b.
6. pany 19 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com