Očima fanouška(13.): Všichni Hanáci do Jihlavy, čeká nás finále - Sigma United
Sigma Fans ®

29.09.2021, 2 lidé online

    | registrovat

Očima fanouška(13.): Všichni Hanáci do Jihlavy, čeká nás finále

Očima fanouška(13.): Všichni Hanáci do Jihlavy, čeká nás finále

Odvetný zápas semifinále OC: Sigma- Slavia 1:0, 28.kolo GL 2010/11 Sigma- Hradec 3:0

V uplynulém týdnu se ve stínu přenosů České televize z hokejového mistrovství světa snažili fotbalisté Sigmy Olomouc upoutat pozornost svých fanoušků. Ve středu v odvetě semifinále Ondrášovka Cupu proti Slavii Praha, v neděli v ligovém zápase proti Hradci Králové. Středeční pohárový zápas olomouckého týmu proti Slavii v hledišti Androva stadionu sledovalo necelých devatenáct stovek nejvěrnějších diváků. Těžko říct, o kolik diváků by přišlo víc, kdyby se zápas posunul o hodinu a fanoušci se mohli v klidu dodívat na zápas Čechů s Němci.  

Jedním z důvodů nízké účasti mohlo být i to, že Sigma si do odvety přinesla díky kontumaci prvního zápasu vedení 3:0 a spousta fanoušků nabyla přesvědčení, že zápas bude pouze formalita.

Nechci však soudit ty, kteří na tento zápas nepřišli.Ti, kteří přišli, viděli historickou postupovou výhru Sigmy 1:0 a závěrečnou děkovačku vděčných hráčů a zcela mimořádně i trenérů těm, kteří je přišli podpořit. Naopak jiný hanácký tým ve druhém semifinále, třetiligová Hanácká Slavia Kroměříž, přilákal do hlediště na domácí zápas proti Mladé Boleslavi přes čtyři tisíce diváků. Tým, složený z hráčů bez profesionálních smluv, statečně vzdoroval prvoligovému týmu do chvíle, než rozhodčí zcela nesmyslně vyloučil domácího brankáře. V deseti a s dorostencem v brance ztratila Kroměříž jakoukoliv šanci na dobrý výsledek. Mladá Boleslav si nakonec v Kroměříži pohodlně vybojovala postup do finále. Finále Ondrášovka Cupu čeká oba týmy přesně za týden na neutrální půdě čtyřtisícového stadionu v Jihlavě..

Pro Mladou Boleslav i Sigmu Olomouc je to vůbec první účast ve finále domácího poháru. Těžko se hledají slova pro vyjádření významu této události pro fanouška Sigmy. Ještě nikdy v historii nebyla Sigma Olomouc tak blízko zisku nějaké významné trofeje.

Zatím však ve městě a okolí žádná euforie typu česká vlaječka na autě nevládne, ale jak známo- Hanáci mají pomalý rozjezd. Český pohár stále bojuje o svoji pozici na fotbalovém slunci. Při pohledu na vyprodaný stadion Wembley v Londýně při semifinále anglického FA Cupu mezi dvěma týmy z Manchesteru, můžeme jen tiše závidět. A to nemusíme chodit tak daleko. Plné stadiony na pohárové zápasy jsou vidět v celé Evropě a také prestiž těchto soutěží je neporovnatelná. Myslím si, že také naše kluby si mohou za tuto situaci samy. Před sezónou i v průběhu sezóny se předhánějí v opatrných vyjádřeních, že chtějí dojít v poháru co nejdále. A to pouze v tom lepším případě, většinou nějaké předsezónní pohárové prognózy ani neexistují. Mnohdy je v bojích o ligové body tato soutěž spíše přítěží.

Naděje pro olomouckého fanouška svitla, když v půlce sezóny vyjádřil kapitán týmu Radim Kučera odhodlání uspět v Ondrášovka Cupu a konečně zvednout nad hlavu pohár určený pro vítěze této soutěže. Přestože se na jaře týmu v ligové soutěži příliš nedařilo, Sigma v poháru vyřadila Jablonec i Slavii. Nyní čeká Sigmu těžký úkol, porazit ve finále Mladou Boleslav.

Motivaci můžou hráči hledat v úspěších jejich bývalých spoluhráčů. Francouzský pohár před osmdesáti tisíci diváky dokázal letos získat David Rozehnal s týmem Lille a polský pohár vybojoval s týmem Legia Varšava Michal Hubník.

Již jednou olomoucký tým kdysi Český pohár vyhrál. SK Olomouc ASO v roce 1940 porazil v nečekaném hanáckém finále SK Prostějov. Po výhře v Prostějově 3:1, zvítězil SK ASO i v odvetě na tehdy novém Andrově stadionu v finále před 15 tisíci diváky 2:1. Pro představu tehdejší atmosféry ocituji z dobového tisku: „ Český pohár dobyl Olomouc ASO. Rozhodující zápas o Český pohár a otevření krásného Androva stadia stalo se velkou událostí sportovní a společenskou, plně pochopenou naší veřejností, jak dokázala početná účast oficiálních zástupců a úřadů a sportovních středisek. Od rána se sjížděli do Olomouce vlaky a na kolech diváci velmi početně, zejména z Prostějova. A brzy odpoledne se cesta ke stadiu téměř netrhla. Dávno před zahájením hlavního utkání bylo na stupňovitém hledišti na tribunách přes 15.000 diváků. To je v kraji účast rekordní. Dosud bylo nejvíce diváků před lety, když v Olomouci hrála Slavia…“ Tolik výtah z novin z roku 1940. Doufám, že i naše dnešní veřejnost plně chápe událost, která se bude konat za týden v Jihlavě.

Pamětníci si vzpomenou na první historický postup tehdy druholigové Sigmy do semifinále vítězstvím nad Slavií v roce 1981 před sedmi tisíci diváky. Také si vzpomenou na pozdější podivné losy čtvrtfinálových a semifinálových duelů hraných jednozápasově, kdy Sigma v osmdesátých letech opakovaně vypadávala z poháru po prohře na hřišti pražské Dukly a frustraci fanouška, která z toho plynula. To je dávná minulost, stejně jako 15 tisíc diváků na finálovém zápase v roce 1940. Nyní bude k dispozici pro fanoušky Sigmy pouhá tisícovka lístků. Přesto věřím, že se podaří vytvořit důstojný rámec tomuto významnému utkání. Naše sdružení fanoušků Sigma United na tom s klubem již spolupracuje.

Více informací o přípravě zápasu a také přepis celého článku o finálovém zápase SK Olomouc ASO a také řadu podobných dobových článků a fotografií postupně najdete na našich stránkách www.sigmaunited.cz. Tak už jdeme do finále… Pohár bude náš!!


Související články

Autor: Tomáš Vaida | Vydáno dne 18.05.2011
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Přehled komentářů
Zdroj: Olomoucký deník

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup. 

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru. 

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. schnela 26 b.
2. Lubos.k 24 b.
2. mili72 24 b.
2. Pingpongac 24 b.
3. hooory 23 b.
3. michal01 23 b.
4. MatejK. 22 b.
5. 3 - 7 20 b.
6. GarFF 19 b.
6. pany 19 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com