Očima fanouška(11.): Jablonec? To byl návrat do minulosti. - Sigma United
Sigma Fans ®

29.09.2021, 3 lidé online

    | registrovat

Očima fanouška(11.): Jablonec? To byl návrat do minulosti.

Očima fanouška(11.): Jablonec? To byl návrat do minulosti.
26.kolo GL 2010/2011, Sigma-Slovácko 0:2.

Na nedělní výkon Sigmy je lépe zapomenout. Dvě porážky v lize s výsledkem 0:2 dělí od sebe jen týden, ale přístup celého týmu k oběma zápasům se lišil jako den a noc. Domácí porážka s 1.FC Slovácko znamená ztrátu šance na třetí místo v lize. Proto se raději budu dnes věnovat zatím povedenější části jarní fotbalové sezóny. Fotbalisté Sigmy Olomouc se po roce opět prokousali do semifinále českého poháru. Ve čtvrtfinále Ondrášovka Cupu zdolali těžkého soupeře z Jablonce celkovým součtem branek 3:2 z obou zápasů. Teď je čeká semifinálový dvojzápas se stále lepšící se Slavií Praha. První vzájemný zápas nás čeká již tento čtvrtek v Praze a bude ho přenášet i Česká televize. 

Před týdnem odvetné čtvrtfinále v Jablonci žádná z televizí nepřenášela, přednost dostala příprava českých hokejistů na mistrovství v hokeji. A tak kromě pár nadšenců, kteří mohli uprostřed týdne absolvovat cestu do Jablonce, novinářů, členů realizačního týmu a vedení Sigmy, nikdo zápas na vlastní oči neviděl. Ani já ne.

Většina fanoušků se tedy výsledek dozvěděla až prostřednictvím zpráv z médií, pár stovek nadšenců sledovalo některý z onlajnových textových přenosů na internetu a živě k tomu diskutovala. Jedním z témat těchto diskuzí bylo i to, proč se den před utkáním měnila delegace rozhodčího na tento zápas. Vývoj utkání, nařízená a proměněná penalta domácích málem nasměrovala Jablonec k postupu. Naštěstí olomoucký útočník Ordoš svojí šťastnou postupovou brankou zásahy z vyšších míst zvrátil.

Ta situace kolem přenosu zápasu mi připomněla časy ještě z dob předinternetových, kdy se průběh zápasů sledoval na teletextu České televize nebo v rozhlasu. Nejen pamětníkům připomenu doby, kdy ještě existovala československá liga, za vítězství se dávaly dva body a střídat se mohlo jen dvakrát. V Československu existovala jedna celostátní rozhlasová stanice, která se jmenovala Hvězda (pak tu byly ještě Praha a Vltava) a ladila se myslím na dlouhých vlnách. Znělku této stanice si možná někteří ještě pamatují, my jsme jí říkali „Poď-na-panáka“. Znělku si můžete připomenout a najít na internetu. Já tuto stanici zapínal, jen když běžel motoristický pořad „Pozor, zákruta“ nebo když se hrál fotbal a my si mohli poslechnout průběh druhých poločasů ze všech ligových stadionů v pořadu S mikrofonem za kopanou. Výhodou tehdy bylo, že všechny zápasy kola, kromě jednoho přenášeného Československou televizí, začínaly ve stejnou dobu a to tak, aby skončily před setměním. Většina stadionů totiž neměla osvětlení.

Vzpomínám si na ta dramata, kdy režie vybírala přenos ze stadionu s těsným výsledkem a uprostřed věty rozhlasového komentátora přepínala přenos na další stadion. Někdy komentátor v závěru zápasu stačil říct jen průběžný výsledek. V tu dobu jsem uměl sestavy ligových týmů nazpaměť, protože ty se roky příliš neměnily, mezi kluby se přestupovalo jen minimálně a do zahraničí se neodcházelo prakticky vůbec. Byli i tací, kteří si s sebou brali malá tranzistorová rádia i do hlediště, s rádiem přilepeným na uchu sledovali zápas a průběžně informovali svoje okolí o situaci na ostatních stadionech. Večer v Televizních novinách se pak objevil jeden krátký sestřih ze zápasu Sparty,Dukly nebo bratislavského Slovanu a pak jsme do nočních hodin čekali na Branky Body Vteřiny, abychom zjistili, že sestřih z domácího zápasu Sigmy do vysílání opět nedorazil.

V pondělí ráno se sestavy ze zápasů objevily jen v Československém sportu, který však většinou nebyl k dostání, protože jich bylo málo a na stáncích byly vyprodány už krátce po jejich otevření po páté hodině ráno. Ostatní noviny poreferovaly o zápasech jen stručně. Pro většinu fanoušků pak byla vrcholem informačního zpravodajství o zápasu Sigmy úterní Stráž lidu (předchůdce dnešního Olomouckého deníku) a velmi zevrubná půlstránková reportáž Zdeňka Hrubého, někdy včetně hlasů z kabiny. Někteří opravdoví fajnšmekři pak ještě v pátek sehnali fotbalový a hokejový týdeník Gól. Tady vlastně už o shánění ani nemohla být řeč. Pokud jste neměli známého trafikanta, tak jste si ani tento časopis nekoupili. Já na předplatné čekal snad tři roky. Pak mi ho stejně občas ukradli ze schránky.

Takhle jsem to viděl aspoň já.

Ve čtvrtek jedeme do Prahy na semifinále Ondrášovka Cup se Slavií! To půjde opravdu do tuhého. Postupem přes Slavii vede jediná cesta do Evropské ligy.

Související články

Autor: Tomáš Vaida | Vydáno dne 04.05.2011
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Přehled komentářů

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup. 

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru. 

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. schnela 26 b.
2. Lubos.k 24 b.
2. mili72 24 b.
2. Pingpongac 24 b.
3. hooory 23 b.
3. michal01 23 b.
4. MatejK. 22 b.
5. 3 - 7 20 b.
6. GarFF 19 b.
6. pany 19 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com