Sigma Fans ®

25.05.2018, 3 lidé online

| registrovat

30 let od prvního postupu Sigmy do ligy

Je tomu přesně 30 let. Deštivá sobota 26.6.1982- Sigma Olomouc v posledním kole České národní fotbalové ligy vítězí v Třinci gólem Petra Čermák 1:0 a postupuje poprvé v historii do první ligy.

Sezóna 1981/82. První ročník České národní ligy hrané v jedné skupině. Sigma jela v posledním 30. kole do Třince s jednobodovým náskokem na druhou Plzeň dva body na Teplice. Díky lepšímu skóre, které rozhodovalo v případě rovnosti bodů, stačilo Sigmě i remizovat. Připomínám, že v té době platil dvobodový systém za výhru a postupoval jen jeden tým.

Stovky olomouckých fanoušků vytvořilo na třineckém stadionu hostujícím hráčům domácí prostředí.

Trenér Zeman s asistentem Matuškou postavili do zápasu tuto sestavu: Vít- Jar. Fiala, Mrázek, Palička, Chladil- Machala, Navrátil, Čížek- Čermák(90. Skříček), Uličný, Juřica(85. Kudýn).  Nehrál zraněný Kučerňák, který jinak patřil do základní sestavy. O postup se zasloužili také druhý gólman Doležílek, Vyskočil, Dostál a Nekuda.

Zápas se hrál za vytrvalého deště a o postupu se na těžkém terénu rozhodlo ve druhém poločase. V 56. minutě dostal Petr Čermák přihrávku od Petra Uličného a z malého vápna vstřelil vítěznou branku.

Sigma se v její 63 leté historii poprvé dostala mezi československou fotbalovou elitu. Z českých zemí hráli následující rok ligu mimo Sigmu ještě Bohemians, Baník, Sparta, Dukla, Slavia, Vítkovice, Cheb a Zbrojovka.

Ilustrační snímek nad článkem je předsezónní fotografie týmu z roku 1981. Mužstvo v té době vedl ještě Milan Máčala. Ten odešel v zimní přestávce do Slavie. Jiří Fiala byl na jaře 1982 na hostování v Baníku Ostrava.