2012/17 Očima fanouška- výhra na Letné a odchod RR z klubu - Sigma United
Sigma Fans ®

29.09.2021, 3 lidé online

    | registrovat

2012/17 Očima fanouška- výhra na Letné a odchod RR z klubu

2012/17 Očima fanouška- výhra na Letné a odchod RR z klubu

Pokračuji v uveřejňování výňatků z článků, které pravidelně každou středu uveřejňuji v Ol. deníku v rubrice Očima fanouška. Zde na webu vychází s časovým odstupem. 

Hlavními tématy jsou tentokrát výhra na Letné, Křetínského taška a odchod Roberta Runtáka z klubu

Olomoucký deník 26.9.,3. a 10.10.2012

 Výhra na Spartě, Křetínského taška a konec Roberta Runtáka v klubu

Ol. deník 26.9.12 Výhra nad Spartou? K nezaplacení.

Sigma jede. V pondělní dohrávce osmého kola Gambrinus ligy vyhrála na Spartě dvěma góly Michala Ordoše a do pátku zůstává na čtvrtém místě ligové tabulky. Co k tomu zápasu říct. Každý měl možnost ho vidět v televizi a obrázek si udělá sám. Já jsem si ale opět udělal výlet do Prahy a tak můžu říct, jak jsem to viděl ze sektoru pro hosty. Začnu u fanoušků. Na pondělí solidní podpora pár desítek fanoušků Sigmy byla milým překvapením. Na zápas dorazila také spousta fanoušků Sigmy z Prahy- studentů a lidí v Praze zaměstnaných. Bylo velmi příjemné sledovat fanoušky a fanynky z Prahy, kteří po škole nebo po práci se sigmáckými šálami dorazili mezi nás a určitě toho nelitovali.

Možná na první pohled nepodala Sigma v prvním poločase kdovíjaký výkon, už jsem zažil na Spartě daleko lepší první poločasy. Musím říct, že jsme se chytali za hlavu z výkonu některých hráčů Olomouce. Přesto bezgólový stav v poločase byl pro další vývoj zápasu velmi důležitý. Sparta se do šancí i přes optickou převahu dostávala velmi ztuha. První část zápasu ve sparťanské režii skončila po hodině hry. Sparťanský útočník Kweuke přehrál naše stopery a v celku pro něj v beznadějném postavení došlo k situaci, kdy rozhodčí odpískal pro Spartu penaltu. Nutno říci, že si Kweuke počínal v souboji s gólmanem Martinem Blahou velmi šikovně. Ale to rozhodně není stížnost na rozhodčího, skutečně to v reálu vypadalo jako penaltový zákrok. Penaltu proměnil do té doby absolutně nevýrazný reprezentační útočník Václav Kadlec. Sparťané se poobjímali, šli si stoupnout na svoji půlku a od této chvíle se z nich stali diváci na koncertu Sigmy.

Penalta nám paradoxně pomohla. Sigma převzala iniciativu, začala hrát středová formace a Sigma záhy vyrovnala. Nadšení v sektoru hostí neznalo mezí. Ještě jednou se Sparta vzchopila k úderu, ale gólman Blaha vytáhl důležitý zákrok, po kterém se už domácí nevzpamatovali. Ordoš přidal nezvykle levačkou druhý gól a domácí fanoušci doslova oněměli. To, čeho byli svědky, nezažili už více než deset let. Tak dlouho trvalo, než se pro Spartu našel soupeř, který na její vlastní půdě otočil nepříznivý výsledek ve svůj prospěch.

Sigma nevyhrála na Spartě téměř sedm let. Góly tehdy dávali brazilec Gaúcho a Michal Hubník, který byl na hřišti i v pondělí jako jediný ze všech hráčů. Tomáš Lovásik, dnes trenér gólmanů, a Martin Blaha si role vyměnili. Tehdy chytal Lovásik a Martin Blaha seděl na lavičce. Sparta si brousila zuby na vedení v tabulce, tu chuť si teď musí nechat zajít minimálně na týden. Už v pátek hraje Sigma se Zbrojovkou Brno. V moravském derby původně mělo jít jen o přímý souboj o čtvrtou příčku.

Po výhře na Spartě se však Sigma v případě výhry může posunout dokonce až na první místo. Čeká nás mužstvo, které letos postoupilo až ze čtvrtého místa druhé ligy. Před sezónou jsem tento administrativní kotrmelec dost kritizoval, přestože mám Brno jako soupeře docela rád. V zápasech Zbrojovky padá hodně gólů, v polovině jejich zápasů padlo pět a více branek. Bude to hodně atraktivní utkání, derby. Tradice vzájemných zápasů je hodně dlouhá. S Brnem jsme se potkávali už před třiceti lety při našem prvním postupu do ligy.

Letošní výjezdy za fotbalem se skutečně povedly. Výhra v Plzni ve finále Českého poháru nad Spartou, výhra v Liberci v Superpoháru, výhra na Baníku, teď Sparta. Panečku, to je bilance.

Sparta po zápase s Plzní v minulém kole rozvířila zdánlivě klidné vody českého fotbalu. Zápas Sigmy to však naštěstí neovlivnilo. Všichni teď čekají, jaké tajemství skrývá Křetínského kufřík. Na odpověď na tuto otázku si budeme počkat.

3.10.2012: Zbrojovka si odvezla bod a nepustila Sigmu do čela tabulky

Po velké euforii, která zavládla mezi fanoušky po výhře nad Spartou, nás brněnská Zbrojovka zase trochu uzemnila. Přes vysokou výhru Brna v minulém kole nad Jihlavou šla Sigma do domácího zápasu jako favorit. Bohužel z role jsme vypadli a Brno neporazili. Zbrojovka je v této sezóně nováčkem Gambrinus ligy. Zpět do ligy se dostala administrativní cestou po roce tápání ve druhé lize a to ze čtvrtého místa. Postupující Ústí ani další na řadě Sokolov nesplnili požadované podmínky pro účast v první lize. Zbrojovka může vděčit za postup i jarní střelecké potenci Martina Doležala, který byl v Brně na hostování ze Sigmy. Na přímý postup to sice nakonec nestačilo, ale úřední šiml fotbalové asociace mocně zařehtal a postup byl na světě.

Nakonec můžeme být rádi. Pro každého fanouška mají moravská derby daleko větší náboj, než zápas se soupeřem například odněkud ze západních Čech. Je to dáno tradicí, vzájemnými vazbami mezi kluby a jejich fanoušky. První vzájemný ligový souboj s Brnem jsme mohli vidět už před třiceti lety. A těch hráčů, kteří zkusili fotbalový chlebíček v obou týmech… Namátkou z těch starších, kteří Brnu nejvíce pomohli- brankář Zdeněk Tulis, Martin Kotůlek a Jan Maroši. Na takové zápasy chodí diváci velmi rádi, soupeřových fanoušků přijíždí daleko více.

Mohli jsme se o tom přesvědčit i v neděli. Jednalo se o zápas mezi čtvrtým a pátým týmem tabulky, což je neobvyklá konstelace v zápasech těchto dvou soupeřů. Sigma v případě výhry mohla jít dokonce do čela tabulky. Čekal jsem však větší návštěvu, ale i tak téměř sedm a půl tisíc diváků je zatím daleko největší návštěvou na Andrově stadionu od začátku sezóny. Brno posílilo kádr a bylo to na jeho hře vidět. Zápas rozhodně neodehráli jako vyjukaný nováček. Naopak, svojí sebevědomou hrou Sigmu dokonale zaskočili. Sigma musela opět dotahovat vedení soupeře. Na rozdíl od zápasu na Spartě však nedostala šanci jít do poslední půlhodiny v plné síle. Aleš Škerle je už třetím obráncem Sigmy potrestaným červenou kartou. Zatím se mi zdá, že největším problémem je útočná hra Sigmy po stranách hřiště. Není to úplně ono.

Také nelze spoléhat na to, že se v každém zápase dvakrát trefí Michal Ordoš, i když bych mu to samozřejmě přál. Ordoš je zatím druhý v tabulce střelců celé ligy, ale ostatní se příliš neprosazují. Vždyť naši obránci dali stejný počet branek, jako všichni záložníci a útočníci kromě Ordoše dohromady. Sigma nevyužila šanci jít na první místo v tabulce a body ze Sparty potvrdila jen z části. Naštěstí bodové ztráty v tomto kole postihly i naše největší soupeře z horních pater tabulky.

Sigma je třetí, pouhé dva body za vedoucím tandemem Plzeň Jablonec. Návrat gólmana Zdeňka Zlámala po jeho zranění v prvním kole se stále odkládá. Těžko říct, kdy ho na trávníku zase uvidíme. Snad se dočkáme co nejdřív. Martin Blaha zatím chytl šanci za pačesy a chytá spolehlivě. I díky němu je defenzívní hra Sigmy jedna z nejlepších v lize.

Stinnou stránkou letošní ligy je kromě „tajemného“ obsahu Křetínského černé tašky i celkový počet odvolaných trenérů. Od začátku ligy jich bylo vyhozeno už pět. Ale to už jsou věci, z kterých by fanouška Sigmy snad neměla bolet hlava.

10.10.2012: Výhra v Boleslavi Sigmu posunula po dvou letech do čela tabulky-aspoň na chvíli

Sigma dokázala zopakovat svojí výhru v Mladé Boleslavi v minulé sezóně a potvrdila, že to s útokem na horní příčky myslí vážně. Zápas nakonec Sigma zvládla i s trochou štěstí a také díky Martinovi Blahovi, který vychytal další zápas bez inkasované branky. Další výhrou venku jsme vymazali domácí ztrátu s Brnem. Z mého pohledu zápas dopadl vítězně i pro fanoušky Sigmy. Výhrou se Sigma posunula na jeden den do čela tabulky. Vést tabulku se nám povedlo naposledy před více než dvěma lety po vítězství nad Jabloncem 4:1 ve druhém kole sezóny 2010/2011.

Po pondělní dohrávce je Sigma aktuálně třetí o skóre za Spartou a dva body za Jabloncem. Klub předsedy FAČR Miroslava Pelty získal remízu a výhru v posledních dvou zápasech v závěrečných minutách obou zápasů. Proti Dukle v posledních vteřinách nastavení a proti Budějovicím penaltou tři minuty před koncem.

Utkání Sigmy v Boleslavi také rozhodla proměněná penalta, na rozdíl od Jablonce zcela výjimečně. Zákrok na Martina Pospíšila na hranici šestnáctky posoudil hlavní rozhodčí jako penaltový až na radu asistenta. Pokutový kop s přehledem proměnila podzimní mašina na góly Michal Ordoš. Vstřelil už svoji osmou letošní branku. Naposledy jsme vyhráli brankou z penalty před více než čtyřmi lety, na jaře roku 2008. Penaltu proti Plzni tehdy proměnil Laco Onofrej. Jméno Michala Ordoše je asi nejvíce skloňovaným jménem olomouckého hráče poslední doby. Několikrát se dostal do All Stars Media celé ligy, v hlasování fanoušků Sigmy o hráče měsíce zvítězil podruhé za sebou, střílí branky jako na běžícím pásu, levou, pravou, hlavou, z penalty. Hraje na postu podhrotového hráče, kde mu to vyhovuje nejvíce. Z této pozice se dostává i do šancí, které proměňuje a tím úspěšně korunuje úsilí celého týmu. Jeho výkonů si všiml dokonce i trenér reprezentace. Ordoš byl nominován do širší nominace jako náhradník pro oba nadcházející kvalifikační zápasy na Mistrovství světa v Brazílii.

Sigma musela utkání ve městě automobilů zvládnout bez disciplinárně potrestaného kapitána Aleše Škerleho a tak poprvé spolu celý zápas odehráli mladí stopeři třiadvacetiletý Dreksa a jednadvacetiletý Šindelář. O to je výhra cennější. V závěru snižoval věkový průměr Sigmy osmnáctiletý talent Jakub Plšek, který si tak zapsal svojí první a určitě ne poslední prvoligovou minutu. To je další pozitivum a zpráva pro ostatní mladé fotbalisty, čekající na svoji šanci v prvoligovém áčku.

Ovšem nejenom zápasy a pohledem na ligovou tabulku je fanoušek živ. Velmi překvapivá zpráva přišla přímo z klubu. Z vedení SK Sigma Olomouc odstoupil jeden z akcionářů a doposud místopředseda představenstva Robert Runták. Podle mého názoru je to velká škoda. Jak jsme se mohli dočíst v tisku, důvodem jsou rozpory ve vedení klubu. Po dvou letech je tak po výrazné osobnosti olomouckého klubu Jiřím Kubíčkovi dalším z vedení, kdo klub opouští. Samozřejmě nepočítám odchod sportovního manažera Jana Gottwalda, jehož přínos za dobu jeho půlroční působení v klubu je více než sporný. Sigma není klubem jednoho majitele, funguje trochu jinak než ostatní ligové kluby. Po zisku dvou pohárových trofejí má, zdá se, konečně našlápnuto do nejvyšších pater ligové tabulky.

Byla by škoda zase skončit někde pod vrcholem a to vlastními chybami. Takových sezón tady pamatujeme už spousty. Sigmu je nutno hráčsky a funkcionářsky posilovat a ne oslabovat. Zamyslet by se nad tím měla hlavně dozorčí rada klubu. Určitě mají dost informací o tom, zda se v klubu děje něco, co výrazně negativně ovlivňuje jeho chod. Pokud ano, měli by to rázně řešit. Ve prospěch klubu, jeho fanoušků, města a celého regionu.

zkráceno...

Související články

Autor: Tomáš Vaida | Vydáno dne 27.05.2014
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Přehled komentářů

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup. 

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru. 

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. schnela 26 b.
2. Lubos.k 24 b.
2. mili72 24 b.
2. Pingpongac 24 b.
3. hooory 23 b.
3. michal01 23 b.
4. MatejK. 22 b.
5. 3 - 7 20 b.
6. GarFF 19 b.
6. pany 19 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com