2012/12 Očima fanouška- Zákaz startu v Evropské lize, EURO 2012 - Sigma United
Sigma Fans ®

29.09.2021, 3 lidé online

    | registrovat

2012/12 Očima fanouška- Zákaz startu v Evropské lize, EURO 2012

2012/12 Očima fanouška- Zákaz startu v Evropské lize, EURO 2012
Pokračuji v uveřejňování výňatků z článků, které pravidelně každou středu uveřejňuji v Ol. deníku v rubrice Očima fanouška. Zde vychází se značným časovým odstupem. Hlavními tématy jsou tentokrát EURO 2012, posily Sigmy před sezónou 12/13 a zákaz startu v předkole EL.

Olomoucký deník 13., 20. a 27.6.2012

 Češi vypadli z EURA a UEFA zakázala Sigmě start v Evropské lize

Ol. Deník 13.6.2012: Ve stínu fotbalového EURA zahájila Sigma přípravu na novou sezónu

Po pár týdnech zasloužené dovolené začali s tréninkem na novou sezónu fotbalisté Sigmy Olomouc. Stejně jako v minulých letech sportovní management zabrousil do jižní Ameriky a v kádru se objevuje další Brazilec, čtyřiadvacetiletý obránce Weverson. V hledání hráčů z této destinace je Sigma ze všech mužstev v Gambrinus lize pravděpodobně nejusilovnější. Jedná se už osmého portugalsky mluvícího jihoameričana, který se pokusí natrvalo zakotvit v ligovém kádru Sigmy. Od roku 2005 nebylo jediné sezóny, kdy by v sestavě Sigmy nefigurovali alespoň dva Brazilci. Melinho a Rossi jsou už teď legendami, ale ti ostatní měli smůlu a z různých důvodů do základní sestavy příliš nezapadli a nejpozději po roce se z Olomouce vytratili. Snad bude mít mladý Brazilec více štěstí než většina jeho předchůdců. Smlouvu má na dva roky, s adaptací mu jistě pomůže zkušený Rossi.

Na úspěšnou sezónu bude navazovat nový trenér Roman Pivarník. V kádru zatím mnoho změn nenastalo, zpět do Sparty odešli Podaný a Jirouš, s aktivní kariérou se rozloučil kapitán Radim Kučera. Do mužstva se po roce a půl stráveném na hostování v polské Legii Varšava vrací zkušený útočník Michal Hubník. V Polsku se mu zpočátku dařilo, dokonce nakoukl do reprezentace, ale potom ho zranění dlouhodobě vyřadilo ze hry. Podobně na tom byli také Jakub Petr a Tomáš Hořava. Ani jednoho z nich nepustilo zranění letos na jaře na ligový trávník, ale už jsou v pořádku a budou naplno trénovat, aby se znovu dostali do bývalé formy.

V pátek začal evropský šampionát a na něm se v polské Vratislavi představila česká reprezentace. V základní sestavě proti Rusku přetrpěl celý zápas i jediný sigmák v celé nominaci, stoper Roman Hubník. Jeho první start na EURU jsem mu velmi přál a dokonce jsem ho i čekal, ale bohužel se svezl se špatnou hrou celého týmu. Podle mnoha hodnocení a reakcí očekávám, že se stane jedním z obětních beránků změn v sestavě.

Trenér Bílek se proti Rusku totálně znemožnil a naše hráče vůbec nepřipravil na to, co je čeká. Zřejmě to netušil ani on sám a schopnosti vlastních hráčů v porovnání s ruskými značně přecenil.

Z domácích ligových trávníků zaujala fanoušky ještě jedna podivuhodná zpráva. Příští rok bude hrát první ligu opět Zbrojovka Brno. Tedy tým, který skončil ve druhé lize až na čtvrtém místě! Postupující Ústí nad Labem opět nesplnilo podmínky pro první ligu. Třetí Sokolov o ligu neprojevil zájem a tak další na ráně bylo Brno. Tento případ podle mě opět ukazuje na to, že šestnáctičlenná první liga je v našich podmínkách přepychem a dlouhodobě vede ke snížení její úrovně.

Olomoucký deník 20.6.2012: Pro Poláky evropský šampionát skončil, teď fandí Česku

EURO se na Ukrajině a v Polsku rozběhlo ve vysokém tempu a tak jsem se v úterý vydal do Wroclawi na zápas s Řeckem. Čeští fanoušci přes úvodní porážku s Ruskem vytvořili našim hráčům téměř domácí prostředí. Na úvod sice ohlušujícím pískotem přivítali trenéra Bílka a stejně tak vyprovodili při střídání Baroše, ale jinak neúnavně povzbuzovali. Odměnou za to jim byla nepříliš přesvědčivá pozápasová děkovačka. Řečtí fanoušci vytvořili jen menší modrobílý kotel za jednou z branek, ale výrazně přispěli ke skvělé atmosféře v hledišti. Atmosféra šampionátu mě nadchla natolik, že jsem se rozhodl pro výjezd i v sobotu na rozhodující zápas s Polskem. Cílem byla Fanzóna v centru Wroclawi. Fanzóna byla vytvořena na Rynku Starego Miasta a v přilehlých uličkách. Kolem dokola byla obehnaná plotem a dlouho před zápasem byla pro další fanoušky uzavřena kvůli naplnění její kapacity. Uvnitř bylo velké množství velkoplošných obrazovek, které bylo možno sledovat i z míst mimo fanzónu, což využili i ti, kteří se dovnitř už nedostali. Naše minivýprava byla s ostatními Čechy ve výrazné menšině. Jeden Polák mi dokonce řekl, že jsem první Čech, na kterého narazil.

Poslední minuty zápasu jsem sledoval trochu s obavou, jak na prohru zareaguje červenobílý dav, který nás obklopoval. To, co přišlo po zápase, však překonalo veškeré moje představy. Poláci nesli svoji porážku přes obrovské zklamání neskutečně sportovně. Tolik gratulací jsem v životě nepřijal. Domácí nás zvali na pivo, dávali nám svoje bíločervené čepice a vlajky, fotili se s námi a přáli nám postup až do finále. Při výjezdu z města na dálnici nám jako obrovský fialový lampión ukazoval cestu krásný vratislavský stadion s prosvětlenou průsvitnou fasádou. Jeho fotografie a suvenýry od polských kibiców mi budou navždy připomínat neuvěřitelně přátelskou atmosféru v polské Wroclawi. Škoda, že náš postup přišel na úkor domácí pořadatelské země. Myslím si, že tenhle šampionát pro mnoho Čechů znamenal obrat ve vnímání našich severních sousedů o 180° k lepšímu a to zcela zaslouženě.

Olomouc se stala po Praze druhým městem, které má v obou profesionálních fotbalových soutěžích více než jedno mužstvo. V sobotu postoupil 1.HFK Olomouc vedený sigmáckou legendou Oldřichem Machalou do druhé ligy.

Olomoucký deník 27.6.2012: Příprava Sigmy na novou sezónu- dobré i špatné zprávy

Ze sídla evropské fotbalové federace UEFA dorazila na konci minulého týdne ta špatná zpráva. Odvolací komise UEFA rozhodla, že Sigma Olomouc nemůže startovat v letošním ročníku Evropské ligy. Rozhodnutí je konečné a nelze se proti němu odvolat. Jako podklad komisi sloužilo rozhodnutí disciplinární komise FAČR ve známé kauze Sigma Olomouc vs. Boheminas Praha. Rozebírat to už asi už ani nemá smysl. Fanoušci i hráči toto rozhodnutí musí skousnout, ať už se jim to líbí nebo ne. Odvolat se nelze a podle různých komentářů by se Sigma ani neodvolávala. Trest zákazu startu v evropských pohárech na jeden rok je údajně mírný a na spodní hranici možného. Opět to vypadá tak, že se rozhodovalo jako v té bajce o nažraném vlkovi a celé koze. Zákaz startu mužstva v evropských pohárech je zřejmě nějaký nový trend v rozhodování UEFA, nedávno nastolený po korupčních aférách v turecké lize. Nevzpomínám si, že by Liberec před lety potrestaný za prokázanou korupci odpočtem bodů, byl trestán obdobně zákazem startu v evropských pohárech. Dnes se tento klub může po zisku dalšího titulu těšit opět na předkolo Ligy mistrů a v očích Evropy, na rozdíl od Sigmy, je čistý jako lilie.

Sigmu v poháru nahradí Mladá Boleslav. Poháry tedy bude hrát klub, který si účast nevybojoval podle pravidel. Evidentně i na evropské půdě převládají stejné manýry, jako u nás, kdy ligu může hrát tým málem z prostředka druholigové tabulky, jako se to stalo letos s Brnem. Ale pro český fotbal je prý to nejlepší řešení.

Naštěstí se uplynulý týden může pochlubit i jednou velmi dobrou zprávou. Vedení klubu dotáhlo jednání s italským Udine do zdárného konce a gólman Zdeněk Zlámal je hráčem Sigmy na další tři roky. Zlámal byl v uplynulé sezóně obrovskou oporou týmu a i díky němu Sigma nedoplatila na odpočet bodů sestupem o soutěž níž. Byl nejen osobností na hřišti, ale i v kabině a na trénincích a s ním se může Sigma zase rvát o ty nejvyšší příčky.

Češi zakončili svoje účinkování na EURU ve čtvrtfinále. Jakýkoliv jiný výsledek by byl obrovským překvapením. Navenek se zdálo, že se Bílkův výběr stmelil proti všem, ale tentokrát pouhá snaha na Portugalce nestačila.

Včera to bylo přesně třicet let, kdy Sigma Olomouc poprvé v celé svojí historii postoupila do první ligy. Vítězstvím 1:0 v Třinci si Sigma zajistila postup o bod před Plzní a dva body před Teplicemi. Tomuto zápasu, stejně jako jiným na hřištích soupeřů, přihlížely stovky nadšených olomouckých fanoušků, už tehdy na druhou ligu chodily na domácí zápasy Sigmy tisíce lidí. 26. červen 1982 je zapsán zlatým písmem do historie klubu a pro všechny je jedním z milníků na cestě, na jejímž konci stojí vítězství Sigmy v poháru, zatím.

zkráceno...

Související články

Autor: Tomáš Vaida | Vydáno dne 26.05.2014
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Přehled komentářů

novinky

13.11.2019 - Zlín - Sigma - 1:0 -

Sigma prohrála se slabým Zlínem a balancuje na hraně skupiny o sestup. 

Sestava: Buchta-Hála (80.Zahradníček),Zima,Beneš,Jemelka-Pablo (72.Texl),Zmrzlý,Houska,Falta-Plšek (57.Chytil)-Yunis

04.11.2019 - SIGMA - Boleslav-2:2-

Škoda dobře rozehraného zápasu. Nemusíme ale smutnit, kdyby naši kluci hráli pořád tak, nemáme strach o posun nahoru. 

Branky: Plšek, Beneš - Fulnek, Budínský

Diváci: 2406

Sestava: Buchta-Hála (80.Sladký),Beneš,Jemelka,Kerbr-Greššák,Houska-Pablo (65.Falta),Plšek,Pilař(67.Texl)-Yunis

31.10.2019 - MOLL CUP: Sigma-Dukla-4:0-

Branky: Houska, 2x Pilař, Yunis

Sestava: Mandous - Sladký,Zima,Jemelka,Vepřek - Greššák,Pablo (46.Texl) - Zahradníček (70.Látal),Houska (64.Zmrzlý),Pilař - Yunis

archiv novinek

žebříček tipovačky

1. schnela 26 b.
2. Lubos.k 24 b.
2. mili72 24 b.
2. Pingpongac 24 b.
3. hooory 23 b.
3. michal01 23 b.
4. MatejK. 22 b.
5. 3 - 7 20 b.
6. GarFF 19 b.
6. pany 19 b.

© 2015 sigmaunited.cz a weboveprezentace.com